Fot. Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków
Perła ułęskiej ziemi
W ciągu dekady udało się nie tylko zabezpieczyć budynek, ale też odkryć nieznane dotąd relikty przeszłości. Rewitalizacja Kościoła Wniebowzięcia NMP w Żabiance została uznana za jedną z ważniejszych inwestycji ostatnich lat.
Niewielką miejscowość w gminie Ułęż od wieków zdobi wzniesiony na podwyższeniu drewniany kościół. Zabytek pochodzi z 1745 r. i powstał staraniem fundatora Łukasza Bentkowskiego, starosty stężyckiego. Jak wynika z historii, nie była to pierwsza świątynia w Żabiance. Ponad 150 lat wcześniej - w 1570 r. drewniany, ale mniejszy kościół w tym samym miejscu wystawił Łukasz Lędzki.
Niewielką miejscowość w gminie Ułęż od wieków zdobi wzniesiony na podwyższeniu drewniany kościół. Zabytek pochodzi z 1745 r. i powstał staraniem fundatora Łukasza Bentkowskiego, starosty stężyckiego. Jak wynika z historii, nie była to pierwsza świątynia w Żabiance. Ponad 150 lat wcześniej - w 1570 r. drewniany, ale mniejszy kościół w tym samym miejscu wystawił Łukasz Lędzki.
Wtedy też w Żabiance powstała parafia.
Mogło dojść do katastrofy
Wzniesiona na kamiennych fundamentach świątynia nie przechodziła generalnego remontu przez ponad 200 lat. Z upływem czasu zabytek niszczał, za sprawą osiadania gruntu doszło nawet do jego przechylania, co mogło skutkować zawaleniem budynku. Dopiero interwencja ówczesnego proboszcza ks. Eugeniusza Pepy pozwoliła uratować obiekt. Dzięki dotacji pozyskanej na lata 2012-2014 udało się ustabilizować kościół. ...
Tomasz Kępka