Wsiąść do pociągu
Z Włodawy pociąg będzie odjeżdżał o 10.35 i 17.45, natomiast z Chełma o 9.00 i 16.05. Szczegółowy rozkład jazdy, uwzględniający przystanki m.in. w Rudzie-Hucie, Uhrusku, Sobiborze i Okunince, dostępny jest na stronie portalpasazera.pl.
– Na prośbę mieszkańców zwróciłem się do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego o zmianę godzin kursowania szynobusu tak, aby mieszkańcy Włodawy, Orchówka czy Okuninki mogli spędzić kilka godzin w Chełmie, odwiedzając galerię handlową, aquapark czy Podziemia Kredowe. Warto korzystać z szynobusu, ponieważ w latach 2028-2031 linia kolejowa nr 81 przejdzie gruntowną modernizację wraz z budową połączenia do Włodawy – wyjaśnia wicestarosta włodawski Piotr Gorgol.
Podróżując wakacyjnym pociągiem, warto odwiedzić nie tylko Włodawę i Chełm, ale również Sobiborski Park Krajobrazowy oraz jeden z sześciu polskich trójstyków granicznych łączący Polskę, Ukrainę i Białoruś, który zlokalizowany jest pobliżu Orchówka.
Oferta może zainteresować także miłośników rowerowych wycieczek. Popularne szlaki Green Velo i Nadbużański Szlak Rowerowy biegną niemal równolegle do linii kolejowej nr 81. Szynobus umożliwia przewóz rowerów oraz zwierząt.
Koszty utrzymania połączenia pokrywają wspólnie powiat włodawski, miast Chełm i Włodawa oraz gmin Włodawa, Wola Uhruska i Ruda-Huta.