„Nie rzucajcie swych pereł przed świnie”
„Nie rzucajcie swych pereł przed świnie”
„Ustanawia się order «Orła Białego» w celu nagradzania znamienitych zasług zarówno cywilnych, jak wojskowych, położonych w czasie pokoju lub wojny dla chwały i pożytku Rzeczypospolitej”- możemy przeczytać w art. 1 ustawy z dnia 4 lutego 1921 r. o ustanowieniu orderu „Orła Białego”. I dalej: „Order «Orła Białego» jest najwyższą odznaką honorową Rzeczypospolitej i będzie nadawany osobom, które istotnie i wybitnie przyczyniły się do odzyskania lub utrwalenia niepodległości i zjednoczenia Polski albo do jej rozkwitu”.
Dalej czytamy, że „cudzoziemcy, którzy położyli zasługi dla Państwa Polskiego, mogą być zaszczycani odznakami orderu (…). Wnioski o odznaczenie cudzoziemców nie podlegają rozpatrzeniu Kapituły i są przedstawiane Radzie Ministrów przez Ministra Spraw Zagranicznych w porozumieniu z właściwymi ministrami”.
I jeszcze trochę historii: Order Orła Białego ma ponad 320 lat. Został ustanowiony w 1705 r. ...
Ks. Paweł Siedlanowski