Pamięć i duma zwyciężyły
21 czerwca mieszkańcy ziemi ryckiej, trojanowskiej i okolic wspominali 80 rocznicę śmierci mjr. Mariana Bernaciaka.
W uroczystościach upamiętniających dowódcę 15 Pułku Piechoty Wilków AK wzięli udział miłośnicy historii. Miejsca związane z wyklętym odwiedzili motocykliści z Rajdu Katyńskiego i klubu „Wilczym śladem”. Pojawili się też m.in. reprezentanci Ruchu Obrony Granic i grupa rekonstrukcyjna odtwarzająca partyzantów antykomunistycznych.
Obchody rozpoczęła Msza św. w ryckim kościele w intencji mjr. M. Bernaciaka. – Od niego mamy się uczyć, jak należy dziś kochać ojczyznę i jak jej bezinteresownie służyć – mówił ks. prałat Stanisław Chodźko, proboszcz parafii Najświętszego Zbawiciela. W kazaniu poddał analizie sens walki i śmieci mjr. M. Bernaciaka i żołnierzy wyklętych, przywołując słowa Ewangelii – „Nie bójcie się tych, którzy zabijają ciało, lecz duszy zabić nie mogą”. – Można zabić wielu ludzi, ale gdy duch jest silny, on wszystko przezwycięży. Były w naszej historii trudne chwile, ale one wzmacniały naszą wiarę w Boga i miłość do ojczyzny – przekonywał ks. S. Chodźko. Jak mówił, walka niezłomnych miała niezaprzeczalny sens. ...
Tomasz Kępka