Historia
TK
TK

Bohater i zwykły człowiek

Młodzież oraz mieszkańcy Żelechowa mieli okazję uczestniczyć w niecodziennej prelekcji dotyczącej rotmistrza Witolda Pileckiego.

Historię ochotnika do Auschwitz, powstańca i wyklętego poznali niemalże z pierwszej ręki. Powiat garwoliński stał się obiektem zainteresowania Fundacji Instytutu Rzeczypospolitej im. Pawła Włodkowica. Organizacja podjęła się prowadzenia akcji „Pamiętaj o bohaterach”. Przy współpracy z Muzeum Ziemi Ostrowskiej (jedynym w Polsce zajmującym się rtm. Pileckim), zorganizowano cykl wystaw dotyczących tego niezłomnego bohatera. Jednym z pierwszych miejsc na trasie fundacji stał się Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Żelechowie. - Podoba nam się to, co dzieje się w tym ośrodku kultury.

Podobają mi się też działania dyrektora na polu historii, dlatego zdecydowaliśmy się przyjechać z wystawą właśnie tu – wyjaśnia koordynator ds. współpracy z samorządem Fundacji Instytutu, Elżbieta Woźniak-Sionek. 1 marca w placówce pojawiły się plansze z opisem życia i działalności najwybitniejszego z żołnierzy podziemia antykomunistycznego. A o bohaterze opowiedział Dariusz Wardaszka – wnuk najstarszej siostry W. Pileckiego.

 

Nie był prymusem

Z prelekcji wyłonił się nie tylko żołnierz, ale przede wszystkim zwykły człowiek, mąż, ojciec i społecznik. ...

Tomasz Kępka

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł