Rozmowy
Źródło: CATHOPIC
Źródło: CATHOPIC

By Pierwsza Komunia św. nie stała się jedynie epizodem

Rozmowa z ks. kan. dr. Pawłem Kindrackim, dyrektorem Wydziału Nauczania Katechetycznego Kurii Diecezjalnej Siedleckiej

Proszę Księdza, dlaczego Pierwsza Komunia Święta to szczególny dzień?

Przez przyjęcie Komunii Świętej dziecko spotyka się z Panem Jezusem, który przychodzi i zamieszkuje w sercu, by dać mu swoją miłość i radość oraz wiele darów duchowych - niewidzialnych, ale prawdziwych. Oczywiście spotykamy się z Bogiem już podczas chrztu, kiedy otrzymujemy wiarę, jednak wtedy nie jesteśmy tego świadomi. Eucharystia to jeden z sakramentów wtajemniczenia chrześcijańskiego. To znaczy, że przyjmowanie Ciała Chrystusa podtrzymuje, pogłębia i odnawia życie Boże otrzymane na chrzcie. Poza tym Pierwsza Komunia św. to pierwsze w życiu dziecka tak poważne i odpowiedzialne wydarzenie, bo przecież realnie przychodzi do niego sam Jezus.

Jak od tego momentu zmienia się życie młodego człowieka?

W dużej mierze zależy to, moim zdaniem, od nastawienia rodziców i tego, jak oni pokierują dzieckiem. Bywają takie przypadki, bardzo smutne zresztą, że po przyjęciu Komunii św. dopiero na jej rocznicy jest ono kolejny raz w kościele. Dlatego najważniejsze zadanie spoczywa w tej kwestii na rodzicach.

 

Jak zatem powinni wspierać dziecko w czasie przygotowań do Komunii?

Rodzina uznawana za Kościół domowy jest pierwszym miejscem katechezy. To pierwsza szkoła wiary, w której nauczycielami są rodzice. Tam bez wątpienia powinny być kładzione podwaliny późniejszego pełnego człowieczeństwa ujawnianego w stałym rozwoju osobowości oraz coraz bardziej dojrzałej religijności. To w rodzinie po raz pierwszy czyni się znak krzyża, formułuje pierwsze modlitwy, zadaje pytania, poprzez naśladownictwo uczy się żyć wiarą, czerpie przykład z postępowania i relacji osób najbliższych. ...

Jolanta Krasnowska

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł