Kultura
Źródło: WE
Źródło: WE

By sztuka ludowa przetrwała

Uczniowie łukowskiego Zespołu Szkół nr 3 im. Wł. St. Reymonta podczas wizyty w pracowni rzeźbiarskiej Mieczysława Gaja i Mieczysława Zawadzkiego mieli okazję zapoznać się z tą sztuką i docenić jej walory.

Inicjatorem programu „Historia, kultura i sztuka Ziemi Łukowskiej”, w ramach którego młodzież odwiedza muzea, poznaje historię pamiątkowych tablic oraz pomników, jest Radosław Wojciechowski.

Pierwszym krokiem w realizacji przedsięwzięcia było spotkanie uczniów klasy II TL z rzeźbiarzami. Artyści przybliżyli teorię na temat warsztatu twórcy – narzędzi oraz rodzaju drewna, z jakiego wyłaniają się postacie świętych, wiejskich bab, pastuszków. M. Gaja i M. Zawadzki zaprezentowali uczniom „Reymonta” nie tylko swoje prace, ale także tych, którzy pobierali nauki u łukowskich artystów. A grono uczniów jest bardzo pokaźne. Padła też definicja rzeźbienia, które – jak powiedział M. Gaja – jest odrzucaniem tego, co złe, a pozostawieniem tego, co dobre. Po części teoretycznej przyszedł czas na praktykę. Uczniowie mogli zmierzyć się rzeźbiarskim dłutem.

– Spotkanie z twórcami ludowymi było potrzebne. Po pierwsze dowiedzieliśmy się, że taka pracownia w Łukowie istnieje. Gdyby ktoś mi pokazał mi tę sztukę w szkole podstawowej, dziś pewnie byłbym rzeźbiarzem – stwierdził Damian z II TL. Jego kolega Przemek dodał, że rzeźbienie rozwija kreatywność. Jest też bardzo uspokajające. – Częściej powinniśmy wychodzić poza mury szkoły, byśmy mogli poznawać swoje miasto i jego historię – podkreśliła Justyna.

Podsumowaniem projektu będzie przygotowanie przez uczniów prezentacji multimedialnej o sławnych mieszkańcach Łukowa, jak sportowcy – bracia Dołęgowie i Cezary Kucharski, aktorka – Bożena Elżbieta Kurowska, reporterka pracująca m.in. w Meksyku – Maria Sten.


MOIM ZDANIEM

Radosław Wojciechowski – nauczyciel inicjator programu

Celem projektu jest zaznajomienie młodzieży z historią, kulturą i sztuką ziemi łukowskiej. Choć mieszkamy tutaj, to jednak często nie wiemy zbyt wiele na temat przeszłości naszego miasta i jego okolic, mimo że jest ona bogata. W Zespole Szkół nr 3 ok. 80% uczniów to młodzież spoza Łukowa. Warto, by zdawali sobie sprawę z tego, że na naszym terenie miało miejsce dużo ważnych wydarzeń. Wizyta w pracowni rzeźbiarskiej pokazała młodzież świat zupełnie nieznany.

WE