Diecezja
Źródło:
Źródło:

Cierpienie ma sens

Uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą w parafii Podwyższenia Krzyża Świętego pod przewodnictwem Jego Magnificencji ks. prałata Henryka Hołoweńko, rektora siedleckiego seminarium, podczas której wiernym udzielono sakramentu namaszczenia chorych.

 
Po uroczystej eucharystii ks. prałat spotkał się z pracownikami SPZOZ oraz władzami szpitala – dyrektorem naczelnym Grzegorzem Gomołą, zastępcą dyrektora ds. lecznictwa Władysławem Kobielskim, kapelanem łukowskiego szpitala ks. Kanonikiem Tadeuszem Dzięgą, a także władzami powiatu i miasta – starostą łukowskim Januszem Koziołem, przewodniczącego rady powiatu Władysławem Karasiem, burmistrzem Łukowa Dariuszem Szustkiem oraz przewodniczącą rady miasta Urszulą Bancerz.

Podczas uroczystego spotkania z pracownikami szpitala ks. rektor przypomniał o sensie ludzkiego cierpienia oraz podziękował personelowi medycznemu za troskę i trud w opiece nad chorymi oraz w staraniach o powrót do zdrowia.

Zwieńczeniem tego wyjątkowego dnia było zaproszenie gości do odwiedzenia oddziałów szpitalnych. W tym szczególnym Dniu Chorego pacjenci mogli osobiście spotkać się z ks. Prałatem Hołoweńko i otrzymać z jego rąk błogosławieństwo oraz pamiątkowy obrazek Matki Boskiej Nieustającej Pomocy.

Światowy Dzień Chorego ustanowił Papież Jan Paweł II 13 maja 1992 r. w 75 rocznicę objawień fatimskich i w 11 rocznicę zamachu na jego życie. 11 lutego to także data pierwszego objawienia Maryi w Lourdes. W liście ustanawiającym Światowy Dzień Chorego, Ojciec Święty napisał: „Ma on być dla wszystkich wierzących owocnym czasem modlitwy, współuczestnictwa i ofiary cierpienia dla dobra Kościoła oraz skierowanym do wszystkich wezwaniem, aby rozpoznali w chorym bracie Święte Oblicze Chrystusa, który przez cierpienie, śmierć i zmartwychwstanie dokonał dzieła zbawienia ludzkości”.

XIX Światowy Dzień Chorego ma na celu zwrócenie uwagi na potrzeby osób chorych, podniesienie wrażliwości i świadomości społeczeństwa. Obchody, w które włączają się także pracownicy Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Łukowie, mają przyczynić się do większego zaangażowania w pomoc chorym oraz w niesienie ulgi w cierpieniu.

Agnieszka Pawlik