
Czas czuwania
Obraz i jego peregrynacja związane są z Ogólnopolską Pielgrzymką Ludzi Pracy na Jasną Górę, która odbywa się co roku we wrześniu. Po raz pierwszy została zorganizowana w 1983 r. przez ks. J. Popiełuszkę dla robotników Huty Warszawa. Rok później pielgrzymi przybyli już z wielu regionów Polski, modlili się o dobrą i godną pracę oraz o godne traktowanie pracowników.
– Od 2014 r. znaki nieustannie wędrują po poszczególnych regionach NSZZ „Solidarność”, przy czym co roku, podczas Mszy św. w częstochowskim sanktuarium, przejmuje je ten region, który będzie organizatorem Pielgrzymki Ludzi Pracy w roku kolejnym: w 2024 r. region Mazowsza, w który wpisana jest diecezja siedlecka – tłumaczy ks. Mariusz Telaczyński, diecezjalny duszpasterz ludzi pracy.
W Siedlcach
Pierwsze na mapie peregrynacji w naszej diecezji były Siedlce. Obraz, relikwie bł. ks. J. Popiełuszki i replikę krzyża nowohuckiego powitano 24 czerwca w kościele św. Stanisława BM. – To kościół, w którym w okresie stanu wojennego zainaugurowano Msze św. za ojczyznę, a zarazem kolebka siedleckiej Solidarności – przypomina Beata Mazurkiewicz, wiceprzewodnicząca NSZZ „Solidarność” Oświaty. Uroczystej Mszy św. przewodniczył dziekan siedlecki, proboszcz parafii katedralnej ks. kan. Dariusz Mioduszewski, a homilię wygłosił ks. M. Telaczyński. Posługę muzyczną sprawowały orkiestra kolejowa oraz chór z parafii św. Teresy. Po Mszy o swoich związkach z bł. ks. J. Popiełuszką powiedzieli świadkowie jego życia – ks. kan. Stanisław Grochowski, emerytowany kapłan diecezji drohiczyńskiej, oraz Ignacy Kicki od lat pełniący straż przy grobie ks. Popiełuszki. ...
LI