Rozmaitości
Źródło: arch.
Źródło: arch.

Czas turniejów

W regionie siedleckim rozpoczęły się przygotowania do największej akcji prewencyjno-edukacyjnej wśród dzieci i młodzieży, czyli wiosennych turniejów promujących bezpieczeństwo ruchu drogowego.

Założenia organizacyjne i terminy eliminacji powiatowych przejęła Społeczna Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego 10 stycznia tego roku. Obecnie trwają przygotowania do zorganizowania rozgrywek w pięciu podsiedleckich powiatach.

Popularne zmagania

– Turnieje od kilku lat cieszą się dużą popularnością i udział w nich biorą drużyny z prawie wszystkich szkół podstawowych i gimnazjalnych. Motywacją są atrakcyjne nagrody dla uczestników i opiekunów. Tak też będzie w roku bieżącym – uzasadnia Jacek Kobyliński, dyrektor WORD w Siedlcach – fundatora nagród, wśród których są odtwarzacze MP4, sprzęt turystyczny i sportowy. Uhonorowanie uczestników dodatkowymi nagrodami i pucharami deklarują także lokalne władze samorządowe, np. władze powiatowe w Garwolinie zapowiedziały zakup kompletów oświetlenia rowerowego dla wszystkich uczestników eliminacji powiatowych.

Dwa etapy

Turnieje BRD rozgrywane są w dwóch etapach. Część teoretyczna obejmuje rozwiązanie testów w zakresie wiedzy o przepisach ruchu drogowego. Część praktyczna to pokonanie rowerowego toru przeszkód. – Eliminacje szkolne wyłaniają trzyosobowe drużyny, które walczą o prymat w powiecie. Aby wyłonić najlepszą drużynę w regionie, w maju odbędą się eliminacje regionalne dla mistrzów z poszczególnych powiatów. Dwie najlepsze drużyny będą nas reprezentować podczas etapu wojewódzkiego w Warszawie. Te wyłonią krajowych finalistów – dwa lata temu znalazła się wśród nich drużyna ze Szkoły Podstawowej w Zbuczynie – przypomina J. Kobyliński.

Teoria i praktyka

Także w maju odbędą się regionalne eliminacje Ogólnopolskiego Turnieju Motoryzacyjnego dla szkół ponadgimnazjalnych. Tu wymagania są już na wyższym poziomie, czyli – poza wiedzą teoretyczną – jazda sprawnościowa motorowerem i samochodem po torze przeszkód. Zainteresowanie tym turniejem jest znacznie skromniejsze, a udział w nim bierze zwykle tylko kilkanaście drużyn.

Dodatkowe informacje na temat turniejów można znaleźć www.automobilklubpolski.pl, zakładka BRD – turnieje lub na stronie internetowej WORD Siedlce www.word.siedlce.pl.

KL