Rozmowy
Źródło: ARCHIWUM
Źródło: ARCHIWUM

Dla niej nie ma rzeczy niemożliwych

Rozmowa z ks. dr. Dariuszem Ostałowskim, wikariuszem parafii pw. Bożego Ciała w Siedlcach i czcicielem św. Rity

Rita uczy przebaczania win: przebacza mordercom męża i nie chce, by synowie zhańbili się zemstą. Przede wszystkich jednak pragnie swoich czcicieli prowadzić do Jezusa. Uczy, że jest On kimś najważniejszym w życiu. Jezus był dla Rity jej największą miłością. Dla Niego pracowała, Jemu służyła, opiekując się chorymi i ubogimi, z Nim zjednoczona cierpiała. Patrząc na jej życie, możemy się nauczyć przede wszystkim pokoju i przyjaźni - Rita była przyjaźnie nastawiona do wszystkich. Pragnęła zgody rodzinnej i sąsiedzkiej, pokazując, iż można żyć z bliźnimi w pokoju, przez co jej postawa przyczynia się do pojednania walczących rodzin. Ponadto pełnienie woli Bożej było źródłem jej największej radości. Dziś św. Rita wciąż pobudza do życia w duchu zaufania Bogu.

Od października w parafii Bożego Ciała są relikwie św. Rity. Dlaczego akurat doczesne szczątki tej świętej znalazły się w kościele?

 

W czasie rekolekcji adwentowych 2016 r. odbyła się instalacja relikwii bł. Męczenników z Pratulina i bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Po tych uroczystościach proboszcz ks. kan. Stanisław Wojteczuk powiedział, że ma pomysł na kolejnych. Zaproponowałem św. Ritę. Opowiedziałem o niej, dałem materiały związane z jej życiem i kultem. Sprawa wróciła na początku maja 2017 r. Ks. kan. Wojteczuk zdecydował, że będzie to św. Rita. Rozpoczęły się starania o pozyskanie relikwii. Pismo z prośbą o nie było datowane na 22 maja, czyli we wspomnienie św. Rity. Ks. proboszcz wybrał też z jednego z albumów obrazek świętej, który miał posłużyć jako pierwowzór do mozaiki. Zaskoczenie było ogromne, gdyż właśnie ten wizerunek otrzymałem 15 lat temu od dziecka na religii w jednej z poprzednich parafii. Obrazek przekazałem ss. augustiankom z Krakowa, które zbierają wszystko, co jest związane ze św. Ritą. Był to pierwszy wizerunek św. Rity w Polsce z 1904 r. I tak oto sama Rita potwierdziła, że chce być tu, w Siedlcach, i że w życiu nie ma przypadków. Od tamtej pory sprawy potoczyły się błyskawicznie. Na czerwcowym nabożeństwie do św. Rity w Krakowie otrzymaliśmy relikwie, co nie jest takie łatwe i nie zdarza się tak szybko. Następnie w kościele rozpoczęły się prace nad mozaikami i relikwiarzami, aby wszystko było gotowe na uroczystości jubileuszowe parafii w październiku. ...

Jolanta Krasnowska

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł