Opinie
Źródło: JAG
Źródło: JAG

Dzieci topione w alkoholu

Kiedy ciężarna kobieta wychyla kieliszek wina, jej nienarodzone dziecko pije razem z nią. Przyszłe mamy często nie zdają sobie sprawy z tego, jaką krzywdę wyrządzają swojemu maleństwu.

Statystyki są zatrważające. Co trzecia Polka przyznaje, że piła alkohol w ciąży. Każdego roku w szpitalach rodzi się więcej dzieci z płodowym zespołem alkoholowym (FAS) niż z zespołem Downa. Mimo to media wciąż donoszą o kolejnych narodzinach pijanego noworodka. Również do szpitali w naszym regionie trafiają ciężarne, które nie potrafią odmówić sobie alkoholu.

Z zabawy na porodówkę

Położna z siedleckiego szpitala pamięta kobietę, która na porodówkę przyjechała wprost z zabawy sylwestrowej. Tłumaczyła, że wypiła tylko lampkę wina. Jednak jej stan wskazywał na to, że tych lampek było znacznie więcej.

W ubiegłym roku całą Polskę obiegła informacja o 29-latce z Sokołowa Podlaskiego, która mając 3,5 promila alkoholu we krwi, urodziła synka. W szpitalu, po przeprowadzeniu wstępnych badań było wiadomo, że dziecko nigdy nie będzie w pełni zdrowe. – Takie przypadki są bardzo rzadkie, ale niestety wciąż się zdarzają – mówi dr Teresa Dąbrowska, ordynator oddziału patologii noworodka w sokołowskim szpitalu. – Ostatnio również mieliśmy dziecko, które urodziła kobieta będąca pod wpływem alkoholu. U malucha zdiagnozowano FAS. Został przetransportowany na operację stawu biodrowego do Otwocka. Ani mama, ani tata nie interesowali się dzieckiem. ...

Jolanta Krasnowska

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł