Rozmowy
Źródło: ARCHIWUM
Źródło: ARCHIWUM

Filozofia mętnej wody

Patrząc przez pryzmat historii, nie liczy się ten, kto ma rację, ale ten, kto posiada głośniejsze argumenty. Dziś można w zasadzie przekonać ludzi do wszystkiego - trzeba tylko obrać odpowiednią strategię.

Jak jest różnica pomiędzy znakiem a symbolem? Często używamy obu pojęć zamiennie, choć znaczą co innego.

Zgodnie ze Słownikiem Języka Polskiego Wydawnictwa PWN pojęcie znaku odnosi się w pierwszym rzędzie do funkcji informacyjnej przekazującej pewne umowne treści. Z kolei ten sam słownik opisując definicję symbolu, z gr. symbolon, wskazuje na rzeczywistość ukrytą, niedającą się wyrazić wprost, a przez to posiadającą bogactwo treści. Jak to się przekłada na codzienność? W odniesieniu do rzeczywistości: krzyż to często tylko znak informacyjny mówiący np. o chrześcijaństwie. Dla wyznawców tej religii – najważniejszy symbol w życiu, kierujący ku tajemnicy samego Boga. Dlatego też klucza w zrozumieniu różnicy między znakiem a symbolem należy doszukiwać się w tradycji opartej na systemie wartości, który pozwala przetrwać symbolowi i być żywym dla ludzi.

Mamy dziś do czynienia ze zjawiskiem dewaluacji symboli – na poziomie religii, społeczeństwa, kultury. Co jest tego powodem?

Główna przyczyna to rozgrywająca się na naszych oczach walka z tradycją, wartościami. Dziś, aby władać społeczeństwem, wystarczy odciąć je od fundamentów, od bogactwa historii. Wówczas taka „dryfująca populacja” to „plastyczna masa” podatna na manipulację. ...

Ks. Paweł Siedlanowski

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł