Rozmaitości
fot. PIXABAY.COM
fot. PIXABAY.COM

Gdy jelita się skarżą

Rozmowa z Katarzyną Kurowską, dietetyk Poradni Dietetyczno-Żywieniowej Uniwersytetu w Siedlcach, wykładowcą Wydziału Nauk Medycznych i Nauk o Zdrowiu UwS.

Jakie objawy może dawać zespół jelita nadwrażliwego, czyli IBS?

To przewlekła, czynnościowa choroba jelit charakteryzująca się ich nadwrażliwością i zaburzeniami motoryki. Objawy obejmują przede wszystkim nawracające bóle brzucha, które często ustępują po wypróżnieniu, a także wzdęcia, zaparcia, biegunki lub ich naprzemienne występowanie. Pacjenci często skarżą się również na uczucie niepełnego wypróżnienia i nadmierne oddawanie gazów.

Objawy IBS mogą się nasilać pod wpływem stresu, niewłaściwej diety lub innych czynników środowiskowych.

 

A które symptomy mogą sugerować SIBO?

SIBO, czyli zespół rozrostu bakteryjnego w jelicie cienkim, to zaburzenie, w jakim dochodzi do nadmiernego namnażania się bakterii w miejscu, które fizjologicznie powinno zawierać ich niewiele. Typowe objawy SIBO obejmują m.in. przewlekłe wzdęcia i uczucie pełności (często nasilające się krótko po posiłku), gazy i odbijanie (często o nieprzyjemnym zapachu), biegunki, rzadziej zaparcia, ból, dyskomfort w jamie brzusznej, a w dłuższej perspektywie – niedobory witamin (zwłaszcza B12), utratę masy ciała lub anemię. Symptomy SIBO mogą przypominać inne schorzenia, takie jak IBS, dlatego warto skonsultować się z gastroenterologiem, aby postawić właściwą diagnozę, ustalić przyczynę i rozpocząć odpowiednie leczenie. ...

JAG

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł