Haluksy – częsty problem stóp
Szacuje się, że problem ten występuje u ok. 4% społeczeństwa, a u połowy pacjentów początkowe zmiany rozwijają się przed 20 rokiem życia. W większości przypadków deformacja występuje na obu stopach.
Stopa to niezwykle ważny element ciała człowieka, który zapewnia mu sprawne poruszanie się. Dzięki skomplikowanej budowie przenosi ona obciążania ciała i pozwala na chód po różnych powierzchniach. Wszelkie zaburzenia i deformacje w jej obrębie stają się przyczyną bólów oraz upośledzenia chodzenia. Jednym z najczęstszych schorzeń dotyczących stopy są haluksy.
Paluch koślawy, potocznie nazywany haluksem, stanowi najczęstszą deformację przedniej części stopy. Polega on na bocznym odchyleniu pierwszego palca, a z czasem kąt ten ulega stopniowemu powiększaniu. Choroba ta aż 9dziewięciokrotnie częściej dotyczy kobiet niż mężczyzn. Ma to związek zarówno z warunkami anatomicznymi kobiecego szkieletu, jak i noszeniem modnego obuwia.
Haluksy są schorzeniem postępującym, które utrwalają się wraz z wiekiem. Paluch koślawy stanowi niejednokrotnie poważny problem zdrowotny, zwłaszcza u kobiet. Deformacja ta bowiem stanowi źródło bólu w obrębie stopy, utrudnia sprawne poruszanie się, dobór obuwia oraz stanowi defekt kosmetyczny.
Początkowo zniekształcenie nie jest bolesne, jednak z czasem może się stać przyczyną dolegliwości związanych z rozwojem miejscowego stanu zapalnego, który objawia się zaczerwienieniem, okresowym obrzękiem i bólem stawu palucha.
Nie ma jednej przyczyny prowadzącej do rozwoju palucha koślawego. Wśród czynników związanych z jego pojawieniem się należy wymienić zarówno predyspozycje genetyczne, jak i uwarunkowania środowiskowe. Wśród tych ostatnich największą rolę przypisuje się nieodpowiedniemu obuwiu.
Występowanie palucha koślawego często ma związek rodzinny, zwłaszcza w linii żeńskiej. Prawdopodobieństwo, że haluksy, na które cierpi matka, rozwiną się u jej córek wynosi aż 70%.