Rozmowy

Idą zmiany

Rozmowa z prof. Mieczysławem Rybą, historykiem, profesorem Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, członkiem Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej, przewodniczącym Sejmiku Województwa Lubelskiego.

Przed nami kilka gorących miesięcy za sprawą rozpoczynającej się prezydenckiej kampanii wyborczej. Których tematów, jakie będą podczas niej poruszane, obawia się rząd?

Z pewnością wielu i trudno powiedzieć, których najbardziej. Na pewno nie będą chcieli poruszać kwestii 100 obietnic, konkretów, jakie złożył Donald Tusk przed kampanią parlamentarną.

To zapewne będzie stanowić temat tabu, ponieważ przytłaczająca większość z nich nie została zrealizowana ani nie jest realizowana. Wszystkie kwestie socjalne, z którymi szli do wyborów, dla ludzi są ważne, stąd w tym obszarze w ogromnej mierze będzie panowało milczenie. Potężny problem dotknie również relacji międzynarodowych. Jak wiemy, na arenę międzynarodową wychodzi temat łamania w Polsce praworządności i prawa. Patrząc z tej perspektywy, będzie to dla rządu bardzo niepomyślna sytuacja.

 

Już pojawiają się głosy, że na wiosnę – mowa o wyborach prezydenckich – może powtórzyć się sytuacja, gdy do tej samej rywalizacji stanęli Bronisław Komorowski i Andrzej Duda…

Jest ona trochę inna, ponieważ B. Komorowski był urzędującym prezydentem i wydawało się, że ma swoistą przewagę nad konkurentem: rozpoznawalność, monopol medialny itp. Natomiast obecnie obaj kandydaci są nowi na ten urząd. Podobieństwo jest takie, że dziś rządzi Platforma Obywatelska – tak jak wtedy. Rafał Trzaskowski to ktoś inny niż B. ...

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł