Rozmaitości
Jak odbudować i wzmocnić krew?

Jak odbudować i wzmocnić krew?

Niedokrwistość to przypadłość, która dotyka wielu osób. Podstawowe przyczyny tkwią w naszej nieprawidłowej diecie.

Choroba ta może być również następstwem alergii, nietolerancji pokarmowych i niektórych schorzeń: celiakia, inne choroby jelit, zbyt obfite menstruacje oraz przeciążenie nadmiarem pracy i stresu.

Skuteczność profilaktyki i leczenia niedokrwistości zależy w dużej mierze od naszego stylu życia, w tym sposobu odżywiania. Produkty, w które powinna obfitować nasza dieta, to takie, które zawierają składniki biorące udział w procesie tworzenia krwinek czerwonych. Należą do nich m.in.: żelazo, witamina C, witamina B9 (kwas foliowy), miedź i witamina B12.

Do przyswojenia żelaza witamina C

Wciąż pokutuje przekonanie, że w przypadku anemii powinniśmy sięgać po wątróbkę, świetne źródło żelaza hemowego, lepiej przyswajalnego niż niehemowe, występujące w produktach roślinnych. Jednak najnowsza wiedza i doświadczenie wskazują, że do przyswojenia żelaza potrzebna jest między innymi witamina C, a do powstania krwinki czerwonej potrzeba jeszcze wielu innych składników, wymienionych wyżej. Główną wadą wątróbki jest wysoka zawartość cholesterolu i ciężkostrawność, co dyskwalifikuje ją jako dobre źródło żelaza.

Produkty roślinne bogate w składniki krwiotwórcze

Produkty roślinne zawierające żelazo to m. in.: nasiona sezamu, lnu, dyni i słonecznika, orzechy, z owoców: szczególnie czarna porzeczka, morele, śliwki suszone, figi, daktyle, warzywa zielone: szczególnie kapusta, nać pietruszki, szpinak, brukselka, koper, poza tym buraczki, suche warzywa strączkowe.

Nasiona sezamu, lnu, pestki dyni czy słonecznika, lekko uprażone na suchej patelni i zmielone mogą być używane w postaci posypki do wielu potraw, wzbogacając wartość odżywczą i nadając im ciekawy smak.

Zielonolistne warzywa w profilaktyce niedokrwistości

Niedoceniane źródła składników krwiotwórczych można znaleźć w przydomowych ogródkach czy na łące. Należą do nich: pokrzywa, nać pietruszki, szpinak, koper, szczypior itp. Te zielone części roślin są źródłem witaminy B9, witaminy C i żelaza. W pokrzywie znajdziemy ogromne ilości witamin i minerałów. To bogate źródło żelaza, krzemu, wapnia, manganu, potasu, miedzi oraz witamin takich jak C, B, K i prowitaminy A. W jej składzie znajdują się także kwasy organiczne, białko oraz, co oczywiste w przypadku rośliny zielonej, chlorofil.

O tej porze roku można zrywać świeżą pokrzywę i wyciskać z niej sok, który w połączeniu np. z sokiem z marchwi może stanowić naturalną suplementację witamin i minerałów. Wykorzystując pokrzywę, można przyrządzać smaczne zupy, dodatki do potraw w postaci duszonej czy wykorzystać do przygotowania farszu do pierogów, tarty lub naleśników.

Wiosna to czas na kiełki

Bardzo dobrym źródłem składników krwiotwórczych, łatwym do wyprodukowania w domu, są również kiełki. Godne polecenia są kiełki lucerny, zawierające żelazo i witaminę B12, oraz kiełki soczewicy: źródło żelaza, kwasu foliowego i witaminy C.

Źródła miedzi

Miedź występuje zarówno w produktach zwierzęcych, jak i roślinnych. Do produktów bogatych w ten składnik należą: nasiona słonecznika, suche nasiona roślin strączkowych, orzechy i płatki owsiane. Warzywa, owoce i mięso również zawierają niewielkie ilości miedzi.

Miedź ułatwia transportowanie i wchłanianie żelaza oraz bierze udział w syntezie hemoglobiny. Razem z żelazem uczestniczy w transportowaniu tlenu do każdej komórki.

Cdn.

BEATA MOŃKA, DIETETYK