Rozmaitości
Jak poprawić żyzność?

Jak poprawić żyzność?

Każdy rolnik wie, że jakość plonów zależy od gleby i rodzaju nawozów.

Gleba jest układem, który składa się z powiązanych ze sobą elementów. Od części organicznej - choć wynosi zaledwie 5% całości - zależy jej żyzność. Rolą dobrego gospodarza jest, by jej nie popsuć. Jak tego dokonać? Najczęściej stosowane metody to odpowiednie zmianowanie, stosowanie nawozów organicznych oraz pozostawianie resztek pożniwnych.
Niestety w intensywnej uprawie bardzo często mamy do czynienia z uproszczeniami płodozmianu, pozbywaniem się resztek pożniwnych, nie mamy wystarczającej ilości nawozów organicznych (np. obornika). Wszystko to wpływa na zubażanie zawartości próchnicy oraz spadek aktywności biologicznej gleby, a co za tym idzie – pojawiają się problemy z dostępnością składników pokarmowych oraz wody, następuje pogorszenie struktury gleby, zaczynają występować zastoiska wodne. Konsekwencją tego jest utrata plonu i spadek jego jakości.

Rola próchnicy

Niektórzy zapominają, że próchnica jest elementem budującym strukturę gleby, a związki próchnicze mogą zmagazynować do 12 razy więcej składników pokarmowych niż część mineralna gleby. To ona zwiększa zdolności buforowe, reguluje i stabilizuje odczyn. W skład próchnicy wchodzą różne związki organiczne o rozmaitych właściwościach chemicznych, fizycznych i mikrobiologicznych.

Głównym składnikiem próchnicy są kwasy humusowe. Na szczególną uwagę zasługuje ich wpływ na zapewnienie stałej optymalnej dostępności fosforu w glebie. Jak powszechnie wiadomo, fosfor jest najważniejszym pierwiastkiem w początkowej fazie rozwoju każdej rośliny. Niestety w polskich warunkach mamy bardzo często do czynienia ze spadkiem jego dostępności. Konsekwencją jest powolny start wegetacji a w rezultacie utrata plonu.

Kwasy humusowe

By zapewnić wysoką dostępność fosforu z gleby, ważną rolę mogą odegrać kwasy humusowe. Jak powszechnie wiadomo, mają one silne właściwości chelatyzujace, neutralizują toksyczny mangan, żelazo i glin. Dzięki temu fosfor nie wytrąca się w postaci nierozpuszczalnych związków. Kwasy humusowe odgrywają decydującą rolę w zapewnieniu wysokiej dostępności fosforu. Zabezpieczają go przed uwstecznieniem oraz utrzymują wysoką aktywność mikrobiologiczną gleby. Specjaliści podkreślają, że większość gruntów w Polsce jest uboga w próchnicę, dlatego rolnicy powinni uwzględnić stosowanie kwasów humusowych w planie nawożenia.

JAG