Aktualności
Kultura za złotówkę

Kultura za złotówkę

Podczas konferencji zorganizowanej 20 maja w Siedlcach przedstawiono program dofinansowania aktywności kulturalnej na Mazowszu.

Idea jest prosta: uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych z regionu mogą wybrać się do muzeum czy teatru za symboliczną złotówkę. Samorząd przeznaczył na ten cel 6 mln zł. Środki te wyrównają utracone przychody instytucji kultury. – Tego typu inicjatywa przyczyni się nie tylko do promocji naszych obiektów kultury czy upowszechniania dziedzictwa kulturowego Mazowsza. Będzie przede wszystkim aktywnym zaproszeniem do udziału w kulturze dla młodego pokolenia. To potrzebne po trudnym czasie pandemii – mówiła E. Lanc, zachęcając do udziału w programie.

Członek zarządu Janina Ewa Orzełowska zwróciła uwagę na fakt, że samorząd Mazowsza od lat wspiera instytucje kultury. – To nasza tradycja i dziedzictwo narodowe. Chcemy zachęcać młodych, by obserwowali historię i to, co zgromadziły pokolenia. Zwiedzanie za złotówkę to również szansa dla uczniów z biedniejszych rodzin – zauważyła.

Program już cieszy się zainteresowaniem. W regionie siedleckim można skorzystać z oferty Muzeum Zbrojownia na Zamku w Liwie czy Muzeum Treblinka. Niemiecki nazistowski obóz zagłady i obóz pracy (1941-1944). W swoje progi zaprasza również Muzeum Regionalne w Siedlcach (wraz z dwoma oddziałami: Muzeum Pożarnictwa w Kotuniu oraz Muzeum Ziemiaństwa w Dąbrowie). W ramach programu można też wybrać się np. na spektakl do Teatru Polskiego w Warszawie, koncert zespołu Mazowsze czy do skansenu w Sierpcu i Wiączeminie Polskim. Lista instytucji biorących udział w akcji dostępna jest na stronie: www.mazovia.pl. By skorzystać z „promocyjnej” ceny, szkoła powinna wysłać zgłoszenie o chęci udziału do wybranej przez siebie instytucji.

IZU