Kultura
Źródło: AWAW
Źródło: AWAW

Malowane słowem i melodią

16 stycznia w Rossoszu odbyła się trzecia edycja międzygminnego konkursu recytatorsko-wokalnego. Uczestnicy deklamowali wiersze o tematyce bożonarodzeniowej oraz śpiewali kolędy i pastorałki.

Organizatorami konkursu były: Szkoła Podstawowa i Publiczne Gimnazjum w Rossoszu, miejscowy Gminny Ośrodek Kultury i biblioteka oraz Bialski Oddział Towarzystwa Kultury Teatralnej. Na deskach tutejszej sali widowiskowej zaprezentowali się m.in. uczniowie z Wisznic, Łomaz, Komarówki Podlaskiej i Horodyszcza.

Dać rzeczy słowo…

W zmaganiach recytatorskich wzięły udział 22 osoby. Młodzi deklamowali bożonarodzeniowe utwory autorstwa popularnych poetów (ks. Jana Twardowskiego, Jana Kasprowicza), jak również nieznanych twórców. Komisja konkursowa oceniała przede wszystkim dobór repertuaru i sposób interpretacji. Zwracała również uwagę na przekaz.

– W recytacji liczy się repertuar. Zawsze uważnie sprawdzamy, czy jest on dostosowany do możliwości wiekowych. Dziecko musi wiedzieć, o czym mówi. Podczas przekazu liczą się również emocje, tu nie może być miejsca na sztuczność. Trzeba mówić od siebie. Sztuka deklamacji łączy w sobie rozum i emocje – tłumaczy Anna Stanek, członek konkursowego jury i prezes bialskiego TKT.

i wyśpiewać radość

W drugiej, wokalnej części konkursu wzięło udział 15 reprezentantów. Występowali nie tylko soliści, ale także grupy śpiewacze i chóry. Wykonywano zarówno znane i popularne kolędy oraz pastorałki, jak również współczesne kompozycje o tematyce bożonarodzeniowej. Repertuar był bardzo szeroki. Młodzi artyści w obydwu etapach występowali w trzech kategoriach wiekowych: klasy I-III,  IV-VI i gimnazjum.

Organizatorzy podkreślali, że poziom konkursu był wysoki. Jury nie miało łatwego zadania. Wszyscy uczestnicy dostali pamiątkowe dyplomy. Najlepsi otrzymali dodatkowo nagrody książkowe.

Kolejny już za rok

Laureatami konkursu recytatorskiego zostali: Kamila Kononiuk (SP Dołholiska), Joanna Świdzińska (SP Wisznice), Kinga Linkiewicz (SP Wisznice), Ewa Golba (SP Łomazy) i Marta Kononiuk (PG Wisznice). Wśród śpiewających nagrodzono duet Dianę Kunę i Michalinę Ilczuk (SP Komarówka Podl.), Zuzannę Lewczuk (SP Komarówka Podl.), Beatę Rowińską (SP Horodyszcze), grupę wokalną „Ekoludki” (SP Walinna), tercet z Horodyszcza, chór szkolny z SP w Rossoszu, Natalię Bielecką (PG Łomazy) i Martę Kononiuk (PG Wisznice).

Nagrody wręczyli wójt gminy Rossosz Kazimierz Weremkowicz oraz Danuta Szaniawska, pomysłodawczyni i koordynator konkursu. Zmagania zakończył koncert kolęd oraz poezji śpiewanej w wykonaniu Kamila Kocona. Kolejny taki konkurs już za rok…

Agnieszka Wawryniuk