Mniej sześciolatków i etatów
Rok 2012 jest przedostatnim, w którym o wieku rozpoczęcia szkolnej edukacji decydują rodzice. – W ubiegłym roku blisko 13% sześciolatków z Siedlec rozpoczęło naukę w pierwszej klasie szkoły podstawowej. W bieżącym odsetek ten będzie jeszcze niższy, mimo że szkoły siedleckie są przygotowane na przyjęcie tych uczniów. Dysponują bowiem specjalnymi oddziałami przedszkolnymi, w których blisko 25% rocznika sześciolatków ma zapewnione wychowanie przedszkolne na bardzo dobrym poziomie – stwierdza Sławomir Kurpiewski, naczelnik wydziału edukacji urzędu miasta.
Więcej w podstawówkach
W tym roku szkolnym nieznacznie wzrośnie liczba uczniów, głównie w szkołach podstawowych. Naukę w tych placówkach rozpocznie ok. 863 dzieci. – Na razie na szkolnych listach jest ich o 100 mniej. Różnica bierze się stąd, że nie wszyscy rodzice zdecydowali, do której szkoły zapiszą swoje dziecko, albo czekają na zgodę w sprawie zmiany obwodu szkolnego – wyjaśnia Kurpiewski.
Zmniejszyła się natomiast liczba uczniów w szkołach ponadgimnazjalnych i nieznacznie w gimnazjach. Średnia liczba uczniów w klasie wyniesie: w oddziałach przedszkolnych – 23,6; w szkole podstawowej – 22,4; w gimnazjum – 24, w liceum ogólnokształcącym – 28,4; w technikum – 26, natomiast w zasadniczej szkole zawodowej – 24.
– Wszyscy uczniowie w Siedlcach mają więc optymalne warunki do kształcenia – przyznaje naczelnik wydziału edukacji.
Więcej dzieci objętych zostanie w tym roku wychowaniem przedszkolnym. – Dzięki naszym zabiegom zaangażowaliśmy do naboru elektronicznego wszystkie niepubliczne przedszkola. Obecnie w tego typu placówkach mamy jeszcze ponad 100 wolnych miejsc – dodaje Kurpiewski.
Luka pokoleniowa
Wraz ze zmniejszeniem liczby godzin zajęć dydaktycznych w szkołach, wynikającym z nowych programów nauczania, zmniejszy się etatyzacja. Liczba zwolnień obejmie dziesięć etatów w skali miasta.
– Możliwości zatrudnienia nowych osób w praktyce sprowadzają się w tej chwili tylko do obszaru kształcenia zawodowego. Tam powstała luka pokoleniowa – wyjaśnia Kurpiewski. Nie zmieni się etatyzacja w obsłudze szkół. Liczba oddziałów szkolnych na wszystkich poziomach kształcenia również pozostanie bez zmian.
KO