Rozmaitości
PIXABAY.COM
PIXABAY.COM

Na prądzie nie da się zaoszczędzić

Podwyżkę cen energii szczególnie dotkliwie odczuwają sadownicy oddający część zbiorów do przechowalni.

Ponadto producenci mleka i warzywnicy prowadzący uprawy szklarniowe. Rolnicy znaleźli się w grupie uprawnionych do korzystania w bieżącym roku z zamrożonych cen energii obowiązujących do 3 tys. kWh zużycia rocznego. Warunkiem jest posiadanie dwóch oddzielnych liczników - jednego na gospodarstwo, drugiego na budynek mieszkalny. Gwarantowane ceny prądu mają także producenci rolni, którzy są mikro-, małymi lub średnimi przedsiębiorcami. Dla nich maksymalna stawka to 785 zł za MWh. Rolnicy zgodnie przyznają: Dobrze, że ulgi są. Ale to i tak kropla w morzu potrzeb. Rolnik z gminy Parczew prowadzący całoroczną uprawę pomidora szacuje, że w przypadku uprawy doświetlanej koszt energii stanowi ok. 80% wszystkich ponoszonych kosztów. - O tej porze roku teoretycznie powinno trwać ono 18 godzin na dobę, dlatego przy uprawie szklarniowej ceny energii naprawdę mają znaczenie - tłumaczy z uwagą, że przy uprawie wielkopowierzchniowej producent nie może pozwolić sobie na przestój, na co zdecydowała się część mniejszych producentów pomidorów, zawieszając uprawę na zimę. - Gdybym tak zrobił, straciłbym pracowników - uzasadnia.

 

Jak radzi sobie z podwyżkami energii? – Energię kupuję na giełdzie, w przeciwnym razie produkcja byłaby całkowicie nieopłacalna. Trzeba szukać takich rozwiązań rynkowych, żeby finanse w ogóle się spięły – tłumaczy. Pewną niezależność daje mu fotowoltaika, ale dotyczy to tylko miesięcy słonecznych. Jest też w stanie na własną rękę produkować prąd za pomocą zespołu kogeneracyjnego, który kupił, ale obecnie – ze względu na wysokie ceny gazu ziemnego – ten sposób także jest nieopłacalny.

Pytany o to, czy ceny energii odbiły się na cenie pomidorów, zaprzecza – cena pomidorów wzrosła ok. 15%, a koszty poszły w górę 300%.

– W tej chwili obserwujemy, że część konkurencji wypadnie z rynku. I to nie tylko z powodu ceny prądu. ...

LI

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł