Region
Na tropie trefnej soli

Na tropie trefnej soli

Według Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lublinie, w dwóch zakładach z powiatu łukowskiego mogła być używana sól przemysłowa.

Prawdopodobnie dotyczy to piekarni i zakładu mięsnego. Pracownicy miejscowej Stacji Sanitarno -Epidemiologicznej na podstawie list dystrybucyjnych ustalają, jakie piekarnie, hurtownie spożywcze, składy garmażeryjne, zakłady przetwórstwa owocowo-warzywnego i zakłady mięsne kupowały sól od objętych śledztwem Centralnego Biura Śledczego firm. Badana jest także sól używana do produkcji. – Analizy są w toku. Więcej będziemy mogli powiedzie coś po otrzymaniu wyników, których spodziewamy się pod koniec tygodnia – dowiedzieliśmy się w łukowskim Sanepidzie.

Kontrole prowadzą też służby Powiatowego Lekarza Weterynarii.


Jaki wpływ na zdrowie może mieć sól przemysłowa?

Sól przemysłowa zawiera siarczan sodu. Jest on nieorganicznym związkiem chemicznym – solą kwasu siarkowego i sodu. Wykorzystuje się go przy otrzymywaniu ścieru drzewnego (półproduktu do produkcji papieru), produkcji szkła, barwników takich jak ultramaryna oraz detergentów. Bezwodny siarczan sodu bywa stosowany jako środek do pochłaniania wody.

Spożycie przez człowieka siarczanu sodu można przypłacić wieloma nieprzyjemnymi dolegliwościami, jak astma, bóle głowy, podrażnienie układu trawiennego oraz nudności. Może również powodować rozkład witaminy B1 w organizmie. Jest to o tyle ważne, że tiamina (bo tak też nazywana jest witamina B1) jest odpowiedzialna za prawidłowe wykorzystanie węglowodanów (cukrów złożonych). Witamina B1 wpływa na zdrowie układu nerwowego, mięśni i prawidłową czynność serca.

Anna Jóźwik