Kultura
Źródło: MG
Źródło: MG

Na wielkanocną nutę

Już po raz dziewiąty na pl. Solidarności i Wolności w Łukowie odbył się w Niedzielę Palmową jarmark wielkanocny. Imprezę wspólnie zorganizowały władze miasta i gminy Łuków oraz Gminny Ośrodek Kultury.

Kiermasz rozpoczęła Ewangelia dotycząca wjazdu Jezusa do Jerozolimy. Następnie zastępca wójta łukowskiej Wojciech Szczygieł oraz zastępca burmistrza Łukowa Marcin Mateńko złożyli mieszkańcom życzenia i podzielili się z nimi jajkiem. W świąteczny nastrój wprowadził zebranych uczeń gimnazjum w Zalesiu Kacper Siwiak.

Zdobywca pierwszego miejsca w Międzywojewódzkim Konkursie Recytatorskim Poezji i Prozy Ludowej im. Wacława Tuwalskiego w Woli Osowińskiej wyrecytował znany wiersz Cecylii Słapek „O świętym Janie w Ołtorzu”.

Dziewięcioletnia tradycja

– Jarmark to okazja do zaprezentowania się działającym na terenie naszej gminy: kołom gospodyń wiejskich, stowarzyszeniom, ale także szkołom. Impreza ma już dziewięcioletnią historię i z pełną świadomością mogę powiedzieć, że wpisała się w kalendarz organizowanych przez miasto i gminę przedsięwzięć kulturalnych. Uczestnicząc w jarmarku, pokazujemy, że cieszymy się świętami, iż pragniemy podtrzymać dawne tradycje i zwyczaje wielkanocne – powiedział W. Szczygieł. – Tego typu wydarzenia posiadają także walor integracyjny. Są okazją do spotkań ludzi z miasta i gminy, do zawierania nowych znajomości, ale i podtrzymywania starych – dodał.

Nie tylko przysmaki

Zwiedzający mogli kupić świąteczne ozdoby oraz przysmaki. Były tradycyjne mazurki, baby, wiejski chleb, stroiki, pisanki, a także nawiązujące do wielkanocnej symboliki drobiazgi. Oferowały je panie z kół gospodyń wiejskich, reprezentanci stowarzyszeń, sołectw, szkół i bibliotek. Prawdziwym hitem okazał się barszczyk, którym częstowali członkowie Stowarzyszenia Krzewienia Tradycji i Kultury Ludowej Gminy Łuków. Organizatorzy pomyśleli też o dzieciach. – Najmłodsi mogli obejrzeć kącik minizoo, a więc owieczki, króliki, gołębie, kaczki, egzotyczne odmiany kur. W programie znalazł się również konkurs dotyczący tradycji i zwyczajów świątecznych. Zwyciężyła Klaudia Pulik z Szaniaw. Jako nagrody dzieci otrzymały słodycze. Myślę, że jarmark przypadł naszym najmłodszym do gustu – mówi W. Szczygieł.

W trakcie imprezy ogłoszono wyniki, a także wręczono nagrody laureatom gminnego konkursu pisanki i symboli wielkanocnych. Prace zaprezentowano na świątecznym stole, a zgromadzone pieniądze przekazano na szczytny cel – rehabilitację niepełnosprawnej dziewczynki z Łukowa, podopiecznej fundacji „Zdążyć z pomocą”.

– Za rok kolejne spotkanie. Będzie to mały jubileusz – przypomniał W. Szczygieł.

Marcin Gomółka