Kultura
Źródło: AJ
Źródło: AJ

Na wschodnią nutę

W dwudniowym spotkania z kolędą wschodniosłowiańską wzięło udział 700 wykonawców z Polski, Ukrainy i Białorusi. Międzynarodowy Festiwal Kolęd Wschodniosłowiańskich w Terespolu to jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalno-religijnych we wschodniej Polsce.

- Święta Bożego Narodzenia i Chrztu Pańskiego to triumf wiary, nadziei, miłości, zbawienia. To najpiękniejsze rodzinne święta chrześcijańskie. Czas pokoju i wzajemnej tolerancji, pozwalający cieszyć się świąteczną atmosferą. Nowonarodzony Zbawiciel ukazał nam pokorę, miłość Bożą, pokazując jednocześnie, jakimi możemy być - tymi słowami proboszcz prawosławnej parafii ks. Jarosław Łoś zainaugurował wydarzenie, który prezentuje bogactwo kulturowe pogranicza.

Festiwal nie ma formuły konkursu, mimo to zainteresowanie udziałem w imprezie jest tak duże, że wprowadzono selekcję uczestników. Koncertują najlepsi. Z roku na rok rośnie popularność festiwalu i przybywa mu publiczności, ale nie zmienia się sama idea – prezentacja bogactwa spuścizny kulturalnej pogranicza i integracja jego mieszkańców.

Podczas tegorocznej edycji, która odbyła się 1 i 2 lutego, zaprezentowało się ok. 700 wykonawców i 33 zespoły parafialne, ludowe, kameralne, mieszane i instrumentalne z Polski, Ukrainy i Białorusi. Sala Miejskiego Ośrodka Kultury rozbrzmiewała śpiewem cerkiewnym, chóralnym oraz ludowym obrządku wschodniego. Wystąpili m.in.: chór Związku Polaków na Białorusi Lubczanie, chór Polskiej Macierzy Szkolnej z Brześcia Polesie ( Białoruś), chór Ave z parafii rzymskokatolickiej w Sławatyczach, zespół Leśniańskie Nutki z Gminnego Ośrodka Kultury w Leśnej Podlaskiej.

Wszyscy wykonawcy otrzymali dyplomy oraz albumy dokumentujące poprzednie festiwale, a także ikonę Matki Bożej.

Festiwalowi towarzyszyła wystawa opowiadająca o kolorach prawosławia w Polsce.

Adam Jastrzębski