Rozmowy
Źródło: me.gov
Źródło: me.gov

Najważniejsze – dotrzymywać słowa

Rozmowa z Krzysztofem Tchórzewskim, ministrem energii i posłem na sejm ziemi siedleckiej.

Przeznaczyliśmy dodatkowe 30 miliardów na rozwój sieci drogowej we wschodniej Polsce. Dziś wiemy, że A2 do Siedlec jest w realizacji. Dodatkowo rozpoczynają się prace nad Via Carpatia, która w najbliższych latach stanie się drogą ekspresową. Połączy północ i południe nie tylko naszego kraju, ale i Europy. Możemy tu wspomnieć o wielu innych inicjatywach, do których miałem okazję się przyczynić, jak chociażby program przyspieszenia gazyfikacji prowadzony przez Polską Spółkę Gazowniczą. Mieszkańcy wielu gmin z powiatów mińskiego, sokołowskiego, siedleckiego, a także całej Polski wschodniej mogą liczyć na bardzo szybkie podłączenia do sieci gazowniczej. Trzeba też podkreślić, że na ten cel zostało przeznaczone w latach 2018-2022 aż 7,2 mld zł. Potrafiliśmy znaleźć pieniądze bez konieczności podnoszenia cen za gaz ziemny. Przypomnę tylko, że taryfa za paliwo gazowe dla gospodarstw domowych pozostała bez zmian, mimo 2,5% wzrostu cen surowca. Udało się to dzięki obniżce opłaty dystrybucyjnej.

Panie ministrze, mija czwarty rok kadencji rządu koalicji zjednoczonej prawicy. Jak podsumuje Pan ten czas?

 

To był i wciąż jest czas ciężkiej, codziennej pracy. Teraz nadszedł czas podsumowań, bo obowiązkiem osób, które piastują funkcje publiczne, jest zdanie relacji ze swojej pracy rozliczenie się przed wyborcami, bo to przecież oni są pracodawcami polityków. Zawsze tak podchodzę do swojej działalności w polityce.

 

Jakie refleksje towarzyszą Panu na finiszu tej kadencji?

 

Najpierw za cel stawialiśmy sobie przywrócenie tego, co przez osiem lat zostało odebrane Polakom. Mam tu na myśli powrót do wieku emerytalnego dla kobiet – do 60 roku życia i mężczyzn – do 65. Pamiętamy przecież, że nasi poprzednicy wydłużyli wiek emerytalny do 67 lat, tak dla kobiet jak i dla mężczyzn. Naszym celem było również wsparcie polskich rodzin, stąd natychmiastowe działania w sprawie obiecanego 500+. Proszę zauważyć, że władzę objęliśmy w listopadzie 2015 r., a już w kwietniu 2016 r. ten program zaczął działać. Polskie rodziny mogły cieszyć się z dodatkowego wsparcia finansowego. ...

JAG

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł