Region
Źródło: ARCHIWUM
Źródło: ARCHIWUM

Namiastka rodzinnego ciepła

Każdemu z nas wieczerza wigilijna kojarzy się z radosnym świętowaniem narodzin Dzieciątka Jezus, spotkaniami z bliskimi i kolędowaniem. To czas szczególny, w którym nikt nie powinien być sam.

Tradycją jest coroczna wigilia dla samotnych w Garwolinie. Odbędzie się ona 18 grudnia, o 16.00, w Publicznej Szkole Podstawowej nr 1. - Na terenie miasta jest wiele osób, które mieszkają same. Nie mają rodzin, dzieci albo ich najbliżsi przebywają za granicą, stąd potrzeba organizowania takiego spotkania - wyjaśnia Izabella Kliczek, kierownik Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.

I dodaje: – W tym roku spodziewamy się ok. 80 osób.

Podczas spotkania wszyscy uczestnicy dostaną paczki żywnościowe. – Znajdą się w nich podstawowe produkty: cukier, mąka, babka, czekolada, olej, kawa, owoce. Szukamy hurtowni, która sprzeda nam produkty z rabatem – zdradza I. Kliczek.

Na stole pojawią się tradycyjne wigilijne potrawy. – Panie kucharki ze szkolnej stołówki zadeklarowały, że pomogą w przygotowaniu wieczerzy. Do nas należy zakup produktów – podkreśla kierownik MOPS. W trakcie wieczerzy nie zabraknie dzielenia się opłatkiem oraz odczytania fragmentu Pisma Świętego w obecności zaproszonych księży. – Chcemy, aby było jak w domu, żeby te osoby, które przyjdą, czuły się potrzebne. Wiem, że już czekają na to spotkanie – podsumowuje I. Kliczek.

Łuków

Wzorem lat ubiegłych Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej zaprasza osoby, które z różnych przyczyn czują się samotne, na spotkanie wigilijne. Zaplanowano je 17 grudnia, o 12.00, w Łukowskim Ośrodku Kultury. – Nie wszyscy mają możliwość przeżycia wieczerzy wigilijnej zgodnie z tradycją w otoczeniu najbliższych. Kiedy zbliża się świąteczny czas, sami pytają o wigilię, deklarują obecność. To dla nich ważne przeżycie – mówi Anna Strzyżewska, kierownik MOPS. W programie wigilijnego spotkania znajdzie się: śpiewanie kolęd, poczęstunek oraz akademia przygotowana przez młodzież.

O swoich podopiecznych w okresie świąt nie zapomina także Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej. – Przygotowujemy stroiki, kartki z życzeniami oraz paczki świąteczne, w których znajdują się produkty żywnościowe. Nasz pracownik socjalny zawozi je przed świętami do osób samotnych – mówi Zofia Jezierska, kierownik GOPS. I uzupełnia: – Tym, którzy mają małe dochody, przyznajemy zasiłki, aby szczególnie w okresie świąt nie zabrakło jedzenia.

Siedlce

Przygotowania do wieczerzy wigilijnej trwają na dobre w Centrum Charytatywno-Duszpasterskim Caritas. Wigilia dla samotnych zacznie się 24 grudnia, o 11.00, od modlitwy z biskupem, dzielenia się opłatkiem i wzajemnych życzeń. Potem uczestnicy zasiądą przy stole, na który powędrują tradycyjne wigilijne potrawy. Degustacja zacznie się od barszczu czerwonego z uszkami. Nie zabraknie kapusty z grzybami, ryby smażonej, śledzi pod różnymi postaciami, sałatki jarzynowej, kompotu z suszu, owoców i ciasta. Na wigilię zaproszeni są wszyscy, którzy czują się samotni albo których nie stać na przygotowanie kolacji, a chcieliby porozmawiać i spędzić wigilię w towarzystwie.

Biała Podlaska

Ośrodek „Misericordia” Caritas zaplanował tradycyjnie wigilijne spotkanie dla najuboższych. Przy wspólnym stole zasiądą 24 grudnia, o 11.00. – Może nie będzie 12 potraw, ale tyle, na ile nas stać. Tradycyjnie na stole znajdą się: ryba, śledzie, kluski z makiem, racuchy drożdżowe, kapusta, owoce, słodycze, napoje. Nasi goście zostaną obdarowani drobnym upominkiem świątecznym – wylicza Ewa Nowosielska z Centrum Charytatywnego Caritas. Oprócz wigilijnych potraw ośrodek przygotował dla uczestników spotkania świąteczną niespodziankę. – Więźniowie z bialskiego Zakładu Karnego zagrają kolędy oraz wystawią przedstawienie „Herody” – zdradza E. Nowosielska. – Nie zabraknie także wspólnego śpiewania kolęd, biesiadowania. Głos zabierze też ksiądz dyrektor – podkreśla. Spotkanie wigilijne szykowane jest na 100 osób. – Spodziewamy się podopiecznych korzystających z prowadzonej przez nas stołówki. Na co dzień jest u nich różnie z higieną i ubiorem, ale w Wigilię zawsze ubierają się odświętnie. Wiedzą, że to wyjątkowy dzień, że trzeba być schludnym. I pewnie po raz kolejny pojawią się łzy wzruszenia – podsumowuje E. Nowosielska.

Inne miasta także starają się wspomagać najbardziej potrzebujących. MOPS w Parczewie zaprasza podopiecznych na spotkanie wigilijne w jadłodajni, które odbędzie się 18 grudnia, o 14.00. Natomiast w Międzyrzecu Podlaskim co roku organizowana jest pomoc w formie paczek.

KO