Region
Źródło: AWAW
Źródło: AWAW

Nauka przez zabawę

Miejska Biblioteka Publiczna w Białej Podlaskiej całkowicie zmieniła swoje oblicze. Odmieniony gmach główny, MultiCentrum i Biblioteka Barwna dla Dzieci i Młodzieży to efekt unijnego projektu, opiewającego na prawie 10 mln zł.

– W ramach inwestycji zostały wyremontowane dwa obiekty wpisane do rejestru zabytków. Zmodernizowano również wnętrza, ich aranżacja jest naprawdę piękna, ponieważ połączono tu klasykę z nowoczesnym wyposażeniem. Zakupiliśmy meble, sprzęt komputerowy i audiowizualny oraz specjalistyczne oprogramowania – mówi Teresa Stasiuk-Karaś, dyrektor MBP w Białej Podlaskiej.

Kolorowy zawrót głowy

W ramach inwestycji powstała również Multimedialna Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży zwana Barwną. Tutaj także wszystko jest nowe. Z myślą o młodych czytelnikach zakupiono prawie 30 tys. woluminów. Do wizyty w bibliotece zachęca kolorowe wnętrze, urządzone w różnych odcieniach fioletu. Taką barwę mają ściany, półki z książkami, stoliki oraz krzesła. Wystrój można jednak zmienić poprzez specjalne, kolorowe oświetlenie. W Barwnej jest też przytulna czytelnia. Na dzieci i młodzież, oprócz książek, czekają audiobooki, gry, filmy i różnego rodzaju multimedia edukacyjne. Sympatyczna kadra zaprasza także na ciekawe zajęcia biblioteczne z pogranicza literatury, plastyki, teatru, filmu i języków obcych. Wybór jest naprawdę bardzo duży.

Dla małego naukowca

Kolorowe i bogato wyposażone pracownie umieszczono na poddaszu. Pracownicy będą prowadzili zajęcia grupowe i indywidualne. Paleta możliwości jest bardzo szeroka. MultiCentrum oferuje zajęcia z grafiki komputerowej, tworzenia muzyki, poznawania alternatywnych źródeł energii, konstruowania robotów, zakładania hodowli i nauki języków. Każda pracownia wyposażona jest w pięć komputerów. Dodatkowo, w każdym z boksów, umieszczono urządzenia, charakterystyczne dla specyfiki danej pracowni. W module MultiMuzyka są keyboardy i słuchawki, w module MultiŚrodowisko – mikroskop i sprzęt chemiczny, w module MultiTechnika – roboty, ploter, urządzenie segregujące krążki pod względem ciężkości i mieszające roztwory.

– Na zajęcia można zapisywać się osobiście, mailowo i telefonicznie. Tematy zajęć prezentujemy na naszej stronie internetowej. Każda przychodząca grupa będzie dzielona na mniejsze, dziesięcioosobowe. Taka „dziesiątka” korzysta z jednego modułu. MultiCentrum to nie szkoła, tu uczymy się tylko i wyłącznie poprzez zabawę – zaznacza Katarzyna Stępnik, kierownik MultiCentrum.

Jedno z niewielu

Zajęcia w multimedialnym centrum nauki są bezpłatne. Warto dodać, iż takich miejsc w naszym kraju jest niewiele. Bialskie MultiCentrum to pierwsza tego typu placówka nie tylko w województwie lubelskim, ale także po wschodniej stronie Wisły.

Cała inwestycja, związana z remontem, modernizacją i utworzeniem MultiCentrum oraz biblioteki „Barwnej” w Parku Radziwiłłowskim kosztowała prawie 10 mln zł. Ponad 6,5 mln zł pochodziło z funduszy europejskich.

Agnieszka Wawryniuk