Nieszpory z bł. Honoratem
Od strony muzycznej za przedsięwzięcie odpowiedzialny jest znany polski kompozytor Paweł Bębenek. - Trudno o lepszą propozycję niż napisanie muzyki o Matce Bożej. Jak się na to nie zgodzić? Tym bardziej, że sam mam wobec Niej ogromny dług wdzięczności. Chcę, by moja muzyka oddała Jej piękno. Wierzę, że to oratorium przyniesie konkretne duchowe owoce, iż oddamy chwałę Bogu - mówi kompozytor. W inicjatywę włączyli się utalentowani artyści. Nieszpory zaśpiewają Magdalena Frączek-Klejt, Maria Krzosek, Krzysztof Chalimoniuk i Andrzej Lampert. Solistom towarzyszyć będzie chór Centrum Myśli Jana Pawła II z Warszawy pod dyrekcją Jana Krutula.
– Chcemy przygotować cykl koncertów i nagrać płytę. Będziemy też organizować warsztaty muzyczne w całej Polsce – dodaje P. Bębenek. Wydanie płyty i koncert premierowy zaplanowano na przełom listopada i grudnia.
Przy Matce Bożej
Autorką tekstów do oratorium jest s. dr Cecylia Duda ze Zgromadzenia Małych Sióstr NSM. – Z Matką Bożą zaprzyjaźniłam się dzięki o. Honoratowi Koźmińskiemu i Matce Róży Kodeckiej, którzy byli założycielami naszego zgromadzenia. Wcześniej ta relacja nie była dla mnie taka oczywista. Treść nieszporów zaczerpnięta jest ze Straży Duchowej przy Sercu Maryi i tekstów bł. o. Honorata, z jego medytacji biblijnych przy Sercu Maryi nad Jezusem Chrystusem. Forma pochodzi z małego oficjum o Matce Bożej, które odprawiał zarówno nasz założyciel, jak i nasze siostry – tłumaczy s. Cecylia.
OdpalProjekt, wesprzyj projekt
Przygotowanie oratorium wiąże się z dużymi kosztami. – Jesteśmy przekonane, że to dzieło może zbliżyć do Maryi i Jej Serca szczególnie młode pokolenie. Ośmielamy się jednocześnie prosić ludzi dobrej woli o pomoc w przygotowaniu poprzez modlitwę, promocję i wsparcie finansowe, ponieważ nie jesteśmy w stanie ponieść całości kosztów. Otwieramy się także na inne formy współpracy, jak organizowanie warsztatów muzycznych i koncertów oratorium – piszą siostry, zbierając środki poprzez stronę OdpalProjekt.pl. Aby wspomóc oratorium, wystarczy na nią wejść, kliknąć „rozwiń kategorie”, a następnie „muzyka” i wybrać „Oratorium Pawła Bębenka i bł. Honorata – Nieszpory o Niepokalanym Sercu Maryi”. Potem należy wybrać sumę, jaką chcemy przekazać. Każda wpłata wiąże się z pewną gratyfikacją. Organizatorzy chcą zebrać w ten sposób 37,2 tys. zł. Do końca zbiórki pozostało kilkadziesiąt dni.
Piękne podsumowanie
Dlaczego warto dorzucić się do projektu? Po pierwsze – ze względu na bł. Honorata. Oratorium promuje jego osobę i nieznane do dziś nauczanie. O. Koźmiński pochodził z Białej Podlaskiej. My, jako diecezjanie, jesteśmy w szczególny sposób wezwani do pamięci o tym niezwykłym zakonniku. Siostry wskazują na jego wielkie przywiązanie do Matki Bożej. To Ona wyprosił mu łaskę odzyskania wiary, gdy był więziony w cytadeli warszawskiej. O. Honorat starał się także o ustanowienie liturgicznego święta Matki Bożej Częstochowskiej i napisał na ten dzień teksty liturgiczne. Pracując w Warszawie, jako duszpasterz rozpowszechniał róże różańcowe. Był też wzorem patrioty, wskazywał na potrzebę poszukiwania nowych rozwiązań nie poprzez walkę przeciw systemowi, ale przez nawrócenie się ku Chrystusowi i rozeznawanie. Czy takie dziedzictwo może zostać zaprzepaszczone? Niedawno obchodziliśmy 100-lecie jego śmierci. Oratorium będzie pięknym podsumowaniem tego czasu.
Dla serca Maryi
Drugi powód, dla którego powinniśmy wesprzeć dzieło, to Niepokalane Serce Maryi. Przeżywamy rok maryjny i 100-lecie objawień w Fatimie. Wizje trojga pastuszków ściśle łączyły się z kultem serca Matki Bożej. Przygotowaniu oratorium i późniejszym koncertom będzie towarzyszyć specjalna ikona pokazująca to Niepokalane Serce.
Połączenie śpiewu, słowa, muzyki i obrazu zawsze poruszają ludzkie dusze i kierują nas na uwielbienie.
Oratorium przypomina także o Straży Duchowej przy Sercu Maryi i o zgromadzeniach założonych przez bł. Honorata. Inicjatywie pobłogosławił sam papież Franciszek. W specjalnym liście napisał, że błogosławi ss. honoratkom, twórcom oratorium i wszystkim tym, którzy zaangażują się w powstanie oratorium.
My również dołączamy się do apelu sióstr; prosimy o modlitwę i wsparcie tego pięknego dzieła.
AWAW