Zawsze jest czas na miłość
41/2017 (1162) 2017-10-11

Zawsze jest czas na miłość

Druga „podróż teatralna”, w jaką tłumnie udali się radzyńscy miłośnicy żywego słowa, okazała się wyjątkowo zabawna, mądra i pouczająca. Dostarczyła wspaniałej rozrywki, ale i materii do głębokich przemyśleń, a może i żywych rozmów w małżeństwach, szczególnie z dłuższym stażem.

To wszystko za sprawą Radzyńskiego Stowarzyszenia „Podróżnik” i jego prezesa Roberta Mazurka, który zaprosił do miasta Marzannę Graff i Aleksandra Mikołajczaka ze spektaklem „Czas na miłość”, który wystawiono na scenie Radzyńskiego Ośrodka Kultury. Na sukces przedstawienia składa się wiele czynników. Należy do nich bez wątpienia rewelacyjna gra duetu aktorskiego, dzięki której publiczność ma wrażenie, że jest nie tylko widzem, ale świadkiem, wręcz podglądaczem małżeńskich scen. Lekkie dialogi przykuwały uwagę widza i wyzwalały salwy śmiechu. No i scenariusz autorstwa M. Graff, która pokazała historię małżeństwa - właściwie udanego - z 25-letnim stażem w pustym gnieździe - domu opuszczonym przez dorosłe dzieci.
41/2017 (1162) 2017-10-11
Rozmowa z dr Danutą Piekarz, biblistką i autorką książki „(Nie) bój się Boga. Co Biblia mówi o lęku?”

Bóg nie chce, by człowiek postrzegał Go jako zagrożenie, czuł się osaczony czy przerażony. Najpotężniejszy Ojciec robi wszystko, byśmy nie obawiali się Jego obecności: przemawia ludzkim językiem, a także przez inne osoby. Później Syn Boży staje się Człowiekiem, a ostatecznie daje nam siebie pod postacią Chleba. Bóg zniża się do człowieka. Dlatego tak często Jego objawienie zaczyna się od słów: „Nie bój się!”. Obliczono, że na kartach Pisma Świętego występują one aż 365 razy, jakby naznaczając ufnością każdy dzień. Można powiedzieć, iż każdego poranka Pan kieruje do nas fundamentalne przesłanie: „Nie lękaj się!”. Nie oznacza to jednak, że człowiek ma nie okazywać Bogu należnego szacunku i lekceważyć Jego polecenia. On chce być bliski, obdarzać miłością, ale przecież pozostaje Bogiem, odwiecznym, wszechmocnym, Stwórcą wszechświata. Kto chciałby żyć z Nim w relacji „poklepywania po ramieniu”, ewidentnie nie rozumie, z Kim ma do czynienia.
41/2017 (1162) 2017-10-11
O mocy modlitwy różańcowej, „kapłanie szatana”, który stał się „apostołem Różańca”, sile „pompejanki” i miłosierdziu w praktyce - w rozmowie z Markiem Wosiem, redaktorem naczelnym czasopisma „Królowa Różańca Świętego

Orędzia Maryi są tak proste, że… aż wydają się zbyt proste. Za wezwaniem do wierności modlitwie różańcowej kryje się głębsza tajemnica... My chcielibyśmy konkretnych odpowiedzi z nieba, a ono daje nam nieco zaskakującą, jakby ogólnikową wskazówkę. „Odmawiajcie Różaniec” - odpowiada Maryja na pytania dzieci w Gietrzwałdzie i Fatimie. Odmawiajcie go codziennie! Niby prosta rada, a ile idzie za nią znaczeń… „Odmawiać Różaniec” to inaczej znaleźć czas na regularną modlitwę i uczynić ją priorytetem w dniu wypełnionym obowiązkami oraz… rozrywką. „Odmawiać Różaniec” to znaczy poznać Ewangelię, czyli zastanowić się nad życiem Jezusa i Maryi, naśladować Ich i szukać sensu codziennych wyzwań. To wreszcie: kontemplować, przebywać w ciszy z Bogiem, odpoczywać w Nim. Modlitwa różańcowa pozwala zmieniać na lepsze siebie oraz świat. I mimo 100 lat mijających od objawień w Fatimie nic się w tej kwestii nie zmienia. Mamy skuteczne narzędzie - linę ratunkową rzuconą nam z nieba. Trzeba tylko się jej złapać!
41/2017 (1162) 2017-10-11
We wtorek 3 października Oddział PTTK w Radzyniu Podlaskim zorganizował 39 Pieszy Rajd Kleebergowski, przebiegający śladami ostatniej bitwy wojny obronnej 1939 r. pod Kockiem, Serokomlą i Wolą Gułowską.

W imprezie wzięło udział blisko 150 osób reprezentujących szkoły podstawowe, gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne z trzech powiatów: bialskiego, garwolińskiego i radzyńskiego. Rajd rozpoczęła zbiórka w sali kina „Oranżeria”. Po uroczystej inauguracji imprezy przeprowadzono konkurs wiedzy przygotowany na podstawie książki Jacka Pożarowszczyka pt. „Kleeberg. Generał bez skazy”. W kategorii szkół podstawowych zwyciężyła Wiktoria Skowron z Woli Osowińskiej, wyprzedzając Annę Kaczorek i Zuzannę Mierkiewicz z Czemiernik. Wśród gimnazjalistów pierwsze miejsce zajęła Patrycja Kuźmiuk z Sosnówki, drugie Martyna Pawlik również z Sosnówki, a trzecie Marcin Krasucki z Woli Osowińskiej. Natomiast w kategorii szkół ponadgimnazjalnych bezkonkurencyjna okazała się Gabriela Warwas z I LO w Radzyniu Podlaskim. Na kolejnych miejscach uplasowali się Łukasz Nawrocki (I LO Radzyń Podlaski) i Sylwia Dąbrowska (LO Wisznice). W rywalizacji drużynowej w swoich kategoriach wiekowych zwyciężyły: Szkoła Podstawowa w Czemiernikach, Gimnazjum w Sosnówce i I Liceum Ogólnokształcące w Radzyniu Podlaskim.
41/2017 (1162) 2017-10-11
Rozmowa z dr Beatą Makaruk, zwyciężczynią plebiscytu Wyjątkowa Bialczanka, promotorką zdrowego stylu życia.

To bardzo duże wyróżnienie, a jednocześnie kredyt zaufania, ponieważ jestem najmłodszą laureatką dziesiątej edycji plebiscytu. To wspaniałe zwieńczenie tego, co do tej pory osiągnęłam wraz ze stowarzyszeniem „Dbamy o Mamy”. Statuetkę traktuję jako zachętę do jeszcze większej pracy na rzecz kobiet, które już są matkami, jak i tych, które zostaną nimi w przyszłości. Jednocześnie nagroda zobowiązuje mnie do jeszcze intensywniejszej działań. Chcemy wspierać kobiety na każdym etapie ciąży, połogu, a także w pierwszych latach wychowania dzieci. Wiemy, jak to robić, mamy specjalistów, którzy w tym pomagają.
41/2017 (1162) 2017-10-11
Rozstrzygnięto drugą edycję budżetu obywatelskiego. Bialczanie poparli projekty dotyczące infrastruktury i rekreacji.

Podobnie jak w poprzednim roku władze miasta przeznaczyły na ten cel 1 mln zł. Miasto podzielono na siedem obszarów. - W pierwszym etapie wpłynęło do nas 27 projektów. Po przeprowadzeniu oceny do głosowania dopuściliśmy 24 pomysły. Podczas głosowania można było poprzeć dwie propozycje. Warunek był jeden - musiały dotyczyć różnych obszarów - mówi Magda Mikołajczak, koordynator budżetu obywatelskiego. W głosowaniu uczestniczyło ponad 7 tys. mieszkańców. Projekty otrzymały łącznie 13 tys. 432 głosy. Ponad 4 tys. osób wybierało za pośrednictwem internetu, a blisko 2,5 tys. w punktach do głosowania. - Cieszę się z tak dużej ilości głosów, cieszę się, że mieszkańcy w interesują się budżetem obywatelskim, który w tym roku się wykrystalizował - mówi prezydent miasta Dariusz Stefaniuk. - Zgłoszono mniej projektów niż podczas ubiegłej edycji, ale były one bardziej konkretne i przemyślane. 1 mln zł, który przeznaczyliśmy na ten cel, jest najlepiej skonsumowanym przez bialczan.
41/2017 (1162) 2017-10-11
Zakład Ubezpieczeń Społecznych zachęca, aby zamiast wizyty listonosza emeryci wybrali przekazywanie świadczeń na konto w banku. - Taki sposób jest wygodny i bezpieczny - przekonuje ZUS. - Wizyta listonosza to czasami jedyne okno na świat - argumentują z kolei seniorzy.

Na terenie działania siedleckiego oddziału ZUS już ponad 60% świadczeń emerytalno-rentowych przekazywanych jest za pomocą przelewu bankowego. - Być może wpływa na to fakt, że świadczeniobiorcy przekonują się do bezpieczeństwa oraz wygody posiadania konta w banku. Zapewne ma to również związek z tym, że z każdym rokiem do grona emerytów i rencistów dołączają osoby przyzwyczajone do usług świadczonych przez banki. Trudno im wyobrazić sobie codzienność bez robienia przelewów czy też płacenia w sklepie kartą płatniczą. Przekonały się do korzystania z elektronicznej gotówki i nie chcą z niej rezygnować. Po prostu wygodniej jest mieć emeryturę na koncie bankowym i płacić za zakupy jak dotychczas - wyjaśnia Piotr Olewiński, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa mazowieckiego. - Przelew na konto to także bezpieczeństwo. Wiele mówi się teraz o różnego rodzaju oszustwach, których ofiarami padają najczęściej właśnie osoby starsze. Trzymanie wszystkich pieniędzy w domu wiąże się z dużym ryzykiem, a dzięki posiadaniu rachunku bankowego nie narażamy oszczędności na kradzież trzymaniem ich w przysłowiowej skarpecie - podkreśla rzecznik prasowy.
41/2017 (1162) 2017-10-11
Będą się buntowały. Darły z wami koty. Mówiły, że wy z waszymi metodami wychowawczymi to średniowiecze, ciemnogród, epoka dinozaurów. Nie kłóćcie się z nimi. Bądźcie okropnymi rodzicami - wyznaczajcie granice i normy - radzi prof. Mariusz Jędrzejko rodzicom zatroskanym o wychowanie swych pociech.

Piszą o mnie w internecie, że to, o czym mówię, to góralska pedagogika. A ja mam prostą zasadę: w wychowaniu należy ustalać zasady i ich przestrzegać - tłumaczył podczas XXVI Forum Nauczycieli, Rodziców i Wychowawców w Siedlcach prof. Jędrzejko, psycholog i psychoterapeuta, dyrektor naukowy Centrum Profilaktyki Społecznej - instytucji zajmującej się profilaktyką zachowań ryzykownych i uzależnień, diagnozą problemów wychowawczych oraz edukacją prozdrowotną. „Świat jest rewelacyjny” - powtarza psychoterapeuta na przekór obiegowym twierdzeniom, że współcześnie dominuje w nim agresja, znieczulica, zło. I prostuje: to nie świat obfituje w agresję, ale przekaz medialny, z którego - niestety - nie umiemy korzystać. Mówiąc o zagrożeniach płynących ze stosowania przez dzieci i młodzież technologii cyfrowych - komputerów i telefonów komórkowych oraz wszystkiego, co oferuje internet, Jędrzejko wyjaśnia mechanizm ich działania na bazie neurologii.
41/2017 (1162) 2017-10-11
Co rusz w wywiadach na temat islamskiego terroryzmu pojawia się kontrargument, że przecież chrześcijaństwo jest nie lepsze, że fanatyzm, wyprawy krzyżowe, że inkwizycja itp. Słowem: „nie podskakujcie”, bo też macie niemało za uszami…

Czy tak jest rzeczywiście? Przyjrzałem się sprawie nieco dokładniej, posiłkując się m.in. encyklopediami i dostępnymi popularnymi opracowaniami. Cóż, w historii bywało różnie… Trzeba zawsze pamiętać, aby oceny faktów dokonywać z perspektywy ducha, kultury, poziomu wiedzy i czasu, w którym są one zakorzenione. Czarny piar „ciemnemu średniowieczu” z wielką pieczołowitością ukuli najpierw libertyni i jakobini doby Oświecenia, po latach zaś podjęli ochoczo komuniści. Utrwalili go sprzyjający im lewicowi politycy, pisarze, artyści (vide: Umberto Eco, „Imię róży”). Dziś bezrefleksyjnie pewne tezy dalej są powtarzane, zaś temat inkwizycji stanowi cep, którym nadzwyczaj chętnie posługują się wszelkiej maści lewicowi ideolodzy w nawalance przeciwko katolikom. Jak więc było naprawdę ze Świętą Inkwizycją, zwaną także Świętym Oficjum?