Kultura

Niezapomniany mistrz obiektywu

24 lutego w Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej otwarto wystawę poświęconą twórczości fotografika Mariana Gadzalskiego.

Artysta zasłynął zdjęciami, których bohaterami są konie. Ekspozycja powstała ze zbiorów bialskiego muzeum, zasobów fotograficznych stadniny koni w Janowie Podlaskim i pamiątek przekazanych przez rodzinę M. Gadzalskiego. Fotografik pochodził spod Piotrkowa Trybunalskiego. W wernisażu wzięły udział jego córki - Hanna i Aleksandra. - To pierwsza wystawa od śmierci naszego taty, dlatego jest dla nas taka szczególna. Dziś miałby 89 lat. Zginął tragicznie 38 lat temu. Ukończył szkołę pożarniczą, ale nie był strażakiem, a fotoreporterem. Ciągle dokształcał się w swoim fachu. Wyspecjalizował się w fotografowaniu koni.

Posiadał umiejętność dojrzenia i ukazywania tych zwierząt w sposób prawdziwy i szczery, bez sztucznego upiększania. Robił wiele zdjęć, sam je wywoływał, ale wybierał tylko te najlepsze – wspominała Hanna Gadzalska-Syferyt. Na ekspozycji pokazano około 400 fotografii ze stadniny i 80 z kolekcji muzeum. ...

Agnieszka Wawryniuk

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł