Region
Źródło: WAJ
Źródło: WAJ

Nowoczesna biblioteka

Za ponad 2,5 mln zł przeprowadzona zostanie modernizacja części pomieszczeń Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej w Garwolinie.

Będzie to możliwe dzięki podpisanej ostatnio umowie na dofinansowanie przedsięwzięcia ze środków ministerstwa kultury oraz przesunięciom w budżecie miasta.

Nowe technologie

Budynek, w którym mieści się biblioteka, liczy blisko 60 lat. Dotychczasowe remonty miały charakter doraźny. Większe opady stanowią niebezpieczeństwo dla książek w bibliotecznym magazynie mieszczącym się na strychu. Problemy w codziennej pracy placówki sprawiają także instalacje: wodociągowa i elektryczna. Brakuje toalet dla czytelników przystosowanych dla osób poruszających się na wózkach.

– Ani remontów, ani usprawnień nie dałoby się zrealizować ze środków własnych biblioteki – mówi Iwona Poreda, dyrektorka MPBP, zaznaczając, że ważnym wyzwaniem, przed którym stoi placówka, są zmieniające się kryteria tej instytucji. – Polegają one na dostosowaniu się do wymogów współczesności, a więc wprowadzeniu nowych rozwiązań z dziedziny technologii informacyjnych, zwiększeniu multimedialności zasobów po to, aby uatrakcyjnić ofertę skierowaną do coraz bardziej wymagających użytkowników – powiedziała.

Pieniędzy dużo, pracy też

Pomocnym okazał się program, który ma na celu poprawę dostępu do kultury oraz uczestnictwa w życiu kulturalnym w mniejszych miejscowościach, poprzez modernizację i budowę infrastruktury bibliotecznej oraz digitalizację zasobów. Pozyskano dzięki niemu środki w wysokości 2 mln 532 tys. 432 zł. Składa się na nie dofinansowanie ministra kultury i dziedzictwa narodowego w kwocie 1 mln 680 tys. 926 zł oraz wkład własny wynoszący 851 tys. 506 zł, a pochodzący z budżetu miasta.

Za zdobyte fundusze przeprowadzony zostanie remont i modernizacja 440 m² pomieszczeń bibliotecznych, w tym zakup mebli, regałów magazynowych, sprzętu komputerowego, wymieniony będzie dach oraz dobudowane pomieszczenia o łącznej powierzchni ok. 120 m². Znajdą się tam toalety, pomieszczenie socjalne dla pracowników oraz pomieszczenie multimedialne, czyli Mediateka. Zaplanowano również dodatkowy magazyn na książki oraz salę zabaw i edukacji bibliotecznej dla najmłodszych czytelników.

Pierwsze środki w ramach programu, którego realizacja rozkłada się na lata 2014-2015, spodziewane są już w styczniu przyszłego roku. Przeznaczone zostaną na modernizację sprzętu komputerowego. Jak zaznacza dyrektor MPBP, rozbudowa placówki umożliwi szerszą działalność, skierowaną do różnych grup wiekowych.

Waldemar Jaroń