O piłce nożnej w muzeum
W związku z tym jej inicjatorzy - Muzeum Regionalne oraz MKP Pogoń Siedlce - zwracają się z prośbą o udostępnianie pamiątek, fotografii i eksponatów z dawnych lat. Przedstawiciele obu stron podpisali w środę 15 lutego list intencyjny zawierający szczegóły współpracy. - To nie będzie nasze pierwsze spotkanie z historią siedleckiej Pogoni. Często bowiem w naszych murach gościmy historyków oraz studentów, którzy szukają tu inspiracji do tematów prac naukowych o dziejach Siedlec i regionu. Jedna z osób interesowała się postacią płk. Kazimierza Hozera, twórcy piłki nożnej w naszym mieście. Choć finalnie praca na ten temat nie powstała, to prezesa Wojskowego Klubu Sportowego 22 pułku piechoty Siedlce, występującego w latach 1932-34 na poziomie ligi krajowej, uhonorował Siedlecki Klub Kolekcjonerów. Wydał on serię pocztówek, m.in. z wizerunkiem płk. Hozera oraz uczestnikami historycznego meczu o awans - tłumaczył dyrektor muzeum Sławomir Kordaczuk. Jak dodał, podczas prac nad książką „100 spotkań z historią. Dziewczyny tamtych dni” osobiście rozmawiał z córką pułkownika - Janiną, która wspominała ojca jako wielkiego miłośnika piłki. K. Hozer dzielił się swoją pasją z córką, którą zabierał na każdy mecz rozgrywany w Siedlcach przed wojną.
– Historię piłki nożnej zamierzamy pokazać w trzech częściach. Pierwsza sala wystawowa zostanie poświęcona światowej piłce i dużym sportowym wydarzeniom, w których brała udział reprezentacja Polski – rozpoczynając od mistrzostw świata we Francji w 1938 r., a kończąc na ostatnich futbolowych zmaganiach w Katarze. Pokażemy również niesamowite sukcesy z olimpiad, szczególnie w Barcelonie i Montrealu. Druga część skupi się na gwiazdach międzynarodowego i siedleckiego futbolu. Zaś w trzeciej sali będzie można podziwiać plansze i eksponaty związane z ciekawą historią siedleckiej piłki nożnej. Niewiele osób bowiem wie, że przed wojną Siedlce reprezentowały kluby żydowskie, a także kobieca drużyna o nazwie Ewa – tłumaczył wicedyrektor muzeum i kurator wystawy Krzysztof Chaberski. Jak dodał, ekspozycja będzie kompleksowa: – Nawiążemy do przedwojennych tradycji piłkarskich, powojennych losów piłki, ale i czasów współczesnych związanych głównie z klubem Pogoń Siedlce. Drużyna z dużymi sukcesami reprezentuje przecież nasze miasto w rozgrywkach. A już niedługo, bo 28 lutego, wystąpi w ćwierćfinale Pucharu Polski i stanie przed szansą zapisania się w historii jako pierwsza drużyna siedlecka, która wywalczyła awans do półfinału tych rozgrywek.
Część wystawy, której otwarcie planowane jest na koniec kwietnia, poświęcona będzie również utytułowanej drużynie Pogoń Lwów, z którą siedlecka Pogoń ma podpisaną umowę partnerską. Nie zabraknie też odniesień do piłki nożnej osób niepełnosprawnych. Organizatorzy wystąpią z prośbą o patronat honorowy do Polskiego Związku Piłki Nożnej, Centrum Olimpijskiego oraz Legii Warszawa.
Łączy nas sport
– To wspaniały projekt, który pokazuje, jak ważny jest dla ludzi sport, jak pozytywnie na nas oddziałuje. Historia siedleckiej piłki nożnej jest długa oraz bogata, co z pewnością zasługuje na to, by jej losy uwiecznić na takiej wystawie. Jestem przekonany, że będzie to ogromne wydarzenie w skali miasta i regionu, które zainteresuje i ucieszy liczne grono odbiorców. Pogoń utożsamiana jest z Siedlcami. Miewaliśmy – jak wszyscy – lepsze i gorsze czasy, ale zawsze nasz klub pełnił ważną rolę w świadomości mieszkańców – przekonywał prezes MKP Pogoń Siedlce Łukasz Jarkowski.
– W akademii Pogoni mamy coraz więcej dzieci i młodzieży. I to właśnie z myślą o nich chcemy pokazywać korzenie, na których klub wyrósł. Zapraszamy piłkarskich pasjonatów i kolekcjonerów do współtworzenia z nami tej wystawy, podzielenia się eksponatami, fotografiami, wspomnieniami… Będzie to stanowić cenny filar ekspozycji – zachęcał Grzegorz Koprukowiak, menadżer klubu MKP Pogoń Siedlce.
Gdzie należy się zgłosić? Do muzeum lub klubu, dzwoniąc lub pisząc na adres: g.koprukowiak@mkppogonsiedlce.pl, nr tel. 731-000-751 lub do K. Chaberskiego – nr tel. 698-000-028.
Iwona Zduniak-Urban