Rozmaitości
Oblicza patriotyzmu

Oblicza patriotyzmu

Współczesne spojrzenie na podane w tytule zagadnienie to temat tegorocznej - organizowanej w I LO im. B. Prusa - dyskusji.

Spotkanie zaplanowano na najbliższy poniedziałek, 11 października. Paneliści i zaproszeni goście zbiorą się w sali gimnastycznej liceum. Punktualnie o 12.00 zielone światło do walki na argumenty da dyrektor szkoły Andrzej Kopiec.

Hasło i…

– Podejmiemy temat patriotyzmu w ujęciu jak najbardziej współczesnym – wyjaśnia organizator dyskusji Edyta Litewnicka-Żuk. Poprzednie panele poświęcone były zagadnieniom agresji i pierwszej pracy. – Tym razem wybór tematu został podyktowany praktycznymi względami – narastającym zjawiskiem emigracji naukowej, zawodowej i zarobkowej młodych wykształconych Polaków. Potwierdza to informacja zwrotna o losach absolwentów Prusa, którzy kończyli studia w kraju, a pracują i mieszkają poza jego granicami – zaznacza. Dyskusja ma przynieść m.in. odpowiedź na pytania, jak dziś czujemy patriotyzm oraz jakimi metodami można go uczyć. – Mamy nadzieję na trudny dialog – zachęca E. Litewnicka-Żuk.

… porządek

W roli ekspertów III Dyskusji Panelowej wystąpią: Lidia Chojecka – lekkoatletka, Aleksander Jonek – wiceprezes zarządu Polimex Mostostal Siedlce, o. Leon Knabit – benedyktyn z Tyńca, dr n. med. Mariusz Kuśmierczyk – zastępca kierownika II Kliniki Kardiochirurgii i Transplantologii w Warszawie, Mariusz Orzełowski – szef gabinetu prezydenta Siedlec, kmdr Robert Wereszko – trener reprezentacji piłkarskiej Marynarki Wojennej RP.

Na zaprezentowanie stanowisk paneliści mają po pięć minut. Następnie do głosu dojdą młodzi – uczniowie siedleckich liceów. Moderatorami dyskusji będą Joanna Aksiuto i Witold Pawełczak z kl. 2 „g” oraz E. Litewnicka-Żuk.

Echem dyskusji ma być książka, na łamach której eksperci, nauczyciele i uczniowie, w dowolnej formie zaprezentują swoje stanowisko na temat współczesnego patriotyzmu. Jej publikację zaplanowano na wiosnę 2011 r.


MOIM ZDANIEM

EDYTA LITEWNICKA-ŻUK – ORGANIZATOR DYSKUSJI PANELOWEJ

Jest wiele powodów, które zadecydowały o pomyśle zorganizowania dyskusji panelowych właśnie w liceum. Przede wszystkim chcieliśmy się wpisać w publiczną debatę na tematy wywołane współczesnymi problemami. Formuła się przyjęła, sądzę więc, że tegoroczny panel w Prusie nie będzie ostatnim.

Charakter pytań decydował o wyborze ekspertów, których zapraszaliśmy do dyskusji. Były to zwykle osoby o wielu ważnych doświadczeniach, którymi zechcieli się podzielić z młodzieżą. W spotkaniach uczestniczyli zawsze uczniowie i to ich głos był najważniejszy. Dyskusje dawały szansę na spontaniczny dialog stron. Każdorazowo miały ten sam praktyczny cel – wyjść z zagadnieniem poza środowisko szkoły, dzięki czemu mogłaby zaistnieć wielogłosowość. 

WA