Od A do Z
W listopadzie przypada 175 rocznica urodzin znakomitego malarza, ilustratora i architekta Michała Elwiro Andriollego. Otwocka Fundacja Andriollego, Portal andriolli.pl, Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze w Mińsku Mazowieckim i Muzeum Ziemi Mińskiej postanowiły uczcić pamięć tego niezwykłego artysty i ogłosiły 2011 r. Rokiem Andriollego.
Wystawy i prezentacje
Z tej okazji w miastach związanych z życiem twórcy będą odbywały się wystawy, konkursy, prezentacje multimedialne i festiwale. Oficjalną inaugurację z udziałem władz Mazowsza zaplanowano na 3 lutego w Miejskim Domu Kultury.
Od lutego do listopada odbywać się będą spotkania i prezentacje multimedialne dla szkół w powiecie mińskim i otwockim oraz w wybranych placówkach woj. mazowieckiego, pod hasłem „Cztery pory roku z Andriollim” oraz prezentacje książki „Ziemia Andriollego świdermajerem znaczona” oraz albumu „Andriolli w sztuce i w życiu społecznym”.
Konkursowo
Organizatorzy zaplanowali też szereg konkursów: „Od sztalugi na mury” – konkurs na murale i graffiti inspirowane życiem i twórczością artysty; „Tropami Andriollego” – konkurs na krótki film wykonany telefonem komórkowym, w dowolny sposób nawiązujący do życia i twórczości Andriollego; „Nasze spotkanie z Andriolim” – regionalny turniej drużynowy dla szkół z wiedzy o życiu i twórczości artysty połączony z happeningiem artystycznym; wojewódzki konkurs recytatorski dla dzieci i młodzieży (recytacja wierszy i prozy zawartej w książce „Ziemia Andriollego świdermajerem znaczona”); „I ty zostań Andriollim” – wojewódzki konkurs na wykonanie ilustracji do wybranej legendy związanej z Mazowszem. W marcu w Miejskiej Bibliotece w Mińsku Mazowieckim odbędzie się konkurs krasomówczy „Ziemia Mińska jakiej nie znamy”.
Gdzie szukać?
Lista wydarzeń, które 14 listopada zakończy finał w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Mińsku Mazowieckim, jest długa. Szczegółowy wykaz wydarzeń i miejsc można znaleźć m.in. na stronach: www.andriollowka.pl, www.pttk.pl i www.nadswidrem.net.
ELWIRO MICHAŁ ANDRIOLLI
Urodził się 14 listopada 1836 r. w Wilnie, zmarł 23 sierpnia 1893 r. w Nałęczowie. Andriolli spędził na Litwie dzieciństwo i młodość. Po upadku powstania styczniowego i odbyciu kary zesłania w Wiatce związał się ze środowiskiem artystów warszawskich. Osiedlił się w Mińsku Mazowieckim, gdzie do dziś stoją ruiny zbudowanego przez niego dworku, a następnie w Brzegach nad Świdrem k. Otwocka. Stworzył oryginalny styl wschodnio-mazowieckiej architektury drewnianej, który cieszył się popularnością nad brzegami Świdra i nie tylko – wpływy tego stylu budownictwa widoczne są jeszcze dziś na obszarze kilku powiatów, szczególnie otwockiego i mińskiego. Styl ten zwany jest powszechnie „świdermajerem” – ta dowcipna nazwa została z kolei wymyślona przez odwiedzającego Brzegi Konstantego I. Gałczyńskiego. W historii sztuki polskiej, a także historii literatury Elwiro Andriolli zapisał się jako znakomity ilustrator, m.in. pierwszego wydania „Pana Tadeusza” A. Mickiewicza, „Starej baśni” J. I. Kraszewskiego, „Meira Ezofowicza” E. Orzeszkowej, „Marii” A. Malczewskiego czy też przekładów „Romea i Julii” W.Szekspira.
MD