Diecezja
Źródło: KS. P
Źródło: KS. P

Pamięć w kamieniu wykuta

W 20 wioskach należących do parafii Korytnica Łaskarzewska ustawiono głazy z tablicami upamiętniającymi 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. - Mieszkańcy są dumni ze stworzenia miejsc pamięci, przy których będą mogli świętować patriotyczne rocznice - podkreśla ks. Zbigniew Grzymała, proboszcz parafii.

Uroczyście odsłonięte i poświęcone kamienne pomniki przypominają o rodakach, którzy na przestrzeni dziejów walczyli o wolną ojczyznę. Jako wyraz patriotyzmu współczesnych mieszkańców stają się także znakiem troski o narodową spuściznę dla przyszłych pokoleń. - Zastanawiając się, w jaki sposób uczcić 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości, doszliśmy do wniosku, że w naszych wioskach brakuje symbolicznych miejsc pamięci, przy których mieszkańcy mogliby spotykać się, by świętować patriotyczne rocznice - wyjaśnia ks. Z. Grzymała. Tak zrodziła się myśl, by pomniki powstały w każdej z miejscowości należących do parafii. - Ogłosiłem, że jeśli społeczność danej wsi ma życzenie odpowiedzieć na apel, może wybrać stosowne miejsce, w którym stanąłby kamień z pamiątkową tablicą i miejscem na flagę państwową - dodaje.

Na odzew – co akcentuje proboszcz – nie trzeba było długo czekać. Zgłosili się przedstawiciele jednej wsi, później drugiej i kolejnych. W każdej z miejscowości zawiązał się komitet budowy. W niektórych wsiach prowadzone były również zbiórki pieniężne celem zakupu kostki brukowej i obrzeży niezbędnych do zagospodarowania terenu wokół pomników. W gestii mieszkańców leżało też znalezienie stosownych okazałych głazów. Ustawione i obmurowane zdobią tabliczki z napisem: „Ojczyznę wolną pobłogosław Panie! 1918-2018. W 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Mieszkańcy (z podaniem nazwy konkretnej miejscowości).

Ks. Z. Grzymała nie kryje radości z zaangażowania parafian. – Kamienie staną się cenną pamiątką dla potomnych, a uroczystość ich odsłonięcia i poświęcenia okazała się godnym sposobem na uczczenie doniosłej rocznicy. Wspólne świętowanie integruje mieszkańców, a obchody patriotyczne budują dumę i świadomość narodową – podkreśla.

 

Uświęcone męczeństwem rodaków

Uroczystości zorganizowane 11 listopada zainaugurowała Msza św. w intencji ojczyzny. W programie święta znalazła się także okolicznościowa akademia przygotowana przez uczniów szkoły w Trojanowie. Uczestnicy obchodów wspólnie odśpiewali hymn państwowy. Kolejnym „akordem” rocznicowych uroczystości było odsłonięcie i poświęcenie głazów pamięci.

Obok księży pracujących w parafii w obchodach udział wziął także ks. Paweł Zazuniak, kapłan diecezji siedleckiej posługujący obecnie w archidiecezji Chicago. Jako członek klubu motocyklowego ma na swoim koncie m.in. wyprawy do Smoleńska, Katynia, na Syberię czy Monte Cassino. – Przywiezione przez niego – uświęcone męczeństwem Polaków – grudy ziemi złożone zostały przy pomnikach. Obok ustawiliśmy stoliki z kartkami papieru, prosząc uczestników uroczystości o pamiątkowe wpisy – wyjaśnia proboszcz, zdradzając, iż w planach mają założenie kroniki zawierającej m.in. zdjęcia kamieni, fotografie z obchodów i wzmiankę na temat dziejów miejscowości. – Kto wie… może za 50 lat relacje ze sposobu upamiętnienia przez nas 100-lecia odzyskania niepodległości staną się inspiracją do powstania prac magisterskich? – zastanawia się.

 

Miejsce świętowania rocznic

Jubileuszowym obchodom zorganizowanym w Korytnicy towarzyszyła okolicznościowa wystawa w Parafialnym Muzeum Ziemi Trojanowskiej. – 100-lecie nadania kobietom prawa głosu uczciliśmy, prezentując stroje kobiece z różnych epok. Z wypożyczalni kostiumów filmowych mieliśmy m.in. suknie szlachcianek z czasów powstania listopadowego i styczniowego. Na ekspozycji znalazły się także polskie mundury wojskowe oraz biała broń. Cieszymy się, że tak wielu parafian i gości odwiedziło tego dnia nasze muzeum – podkreśla ks. Z. Grzymała.

W program narodowego święta wpisała się również prelekcja Adriana Pogorzelskiego, historyka i regionalisty, poświęcona Tadeuszowi Kościuszce, który przed bitwą pod Maciejowicami nocował ze swoimi żołnierzami w Korytnicy. To spotkanie także okazało się sukcesem, czego potwierdzeniem była wysoka frekwencja.

– Mieszkańcy cieszą się, że mogli w tak uroczysty sposób uczcić 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Są też dumni ze stworzenia miejsc pamięci, przy których będą mogli świętować patriotyczne rocznice – podsumowuje proboszcz.

AW