Aktualności
Pamięć o „tamtym” świecie

Pamięć o „tamtym” świecie

Budowa kaplicy na cmentarzu parafialnym w Pilawie jest już na finiszu. Patronuje jej św. Maria Magdalena uwidoczniona w scenie spotkania ze zmartwychwstałym Panem Jezusem.  

Pilawski cmentarz liczy sobie 43 lata – tyle, ile parafia Matki Bożej Kodeńskiej. Nowo pobudowana kaplica sprzyjać będzie modlitewnej pamięci o zmarłych.

 

Niebo przed oczami

– To konstrukcja bez ścian, z dachem architektonicznie przypominającym namiot na metalowych wspornikach, wydzielonym niewielkim miejscem pełniącym role zakrystii. Swoją wymowę ma przeszklenie w dachu. W sposób symboliczny ukazuje ono drogę do nieba, bo to niebo powinniśmy mieć przed oczami przez całe życie – precyzuje proboszcz parafii ks. kan. Andrzej Banasiuk.

W centrum kaplicy znajduje się obraz św. Marii Magdaleny – przedstawiający jej spotkanie z Panem Jezusem tuż po zmartwychwstaniu. Budowa jest prawie ukończona. W najbliższym czasie zamontowane zostanie nagłośnienie. Z myślą o starszych czy chorych na czas modlitwy będą ustawiane ławeczki, bo z reguły podczas nabożeństw uczestniczące w nich osoby stoją przy grobach swoich bliskich.

 

Patronka szukających swoich zmarłych

Dotychczas w ciągu roku Msza św. odprawiana była na pilawskim cmentarzu dwa razy: na Wszystkich Świętych i w Dzień Zaduszny. – Ponieważ zależy mi na tym, by ożywić praktykę modlitwy za zmarłych, chciałbym wprowadzić w naszym parafialnym kalendarzu nowe terminy takich nabożeństw. Na Eucharystii zebraliśmy ostatnio na cmentarzu z racji Dnia Ojca, 23 czerwca, a w przyszłym roku zaproszę parafian do modlitwy w Dniu Matki. Nową datą jest też 7 października – święto Matki Bożej Różańcowej, a w najbliższym czasie liturgiczne wspomnienie św. Marii Magdaleny przypadające 22 lipca. W związku z tym, że będzie to wtorek, Mszę św. o zbawienie dusz parafian pochowanych na naszym cmentarzu sprawować będę w niedzielę 20 lipca, o 19.00. Uroczystość poprzedzimy nowenną – tłumaczy ks. A. Banasiuk.

Zwraca uwagę na głęboką wymowę ewangelicznej sceny spotkania św. Marii Magdaleny ze swoim Mistrzem. – Nie znalazła Go w grobie, do którego przyszła z wonnymi olejkami, zawołała więc uczniów. A kiedy ci szukali ciała Pana Jezusa, pozostała przed grobem. To ją Chrystus uczynił jednym z pierwszych świadków swego zmartwychwstania – mimo że początkowo nie rozpoznała Nauczyciela; sądziła, że to ogrodnik. Myślę, że właśnie dlatego Maria Magdalena może być patronką ludzi, którzy przychodzą na cmentarz „szukać” swoich zmarłych – mówi ks. A. Banasiuk. LI

LI