Aktualności
Źródło: GU
Źródło: GU

Papież rodziny

Takie motto przyświeca tegorocznym obchodom Dnia Papieskiego. 16 października w wielu miastach naszego regionu oddano hołd bł. Janowi Pawłowi II w 34 rocznicę jego wyboru na Stolicę Apostolską.

Siedleckie obchody rocznicowe zainaugurował I Diecezjalny Kongres Nowej Ewangelizacji, który rozpoczął się 11 października. W niedzielę przeprowadzono ogólnopolską zbiórkę Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, z której dochody przeznaczane są na stypendia dla wybitnie uzdolnionej młodzieży, a wieczorem zgromadzeni w siedleckiej Sali Białej mogli wysłuchać spektaklu słowno-muzycznego w wykonaniu Daniela Gałązki, opartego na twórczości Karola Wojtyły. Organizowane imprezy miały również sportowy wymiar – odbył się bowiem turniej piłki nożnej oraz X Międzynarodowy Turniej Szachowy „Równych Szans”.

Siedlce

Uroczystości główne miały miejsce we wtorek, 16 października. Z samego rana w Centrum Kultury i Sztuki przeprowadzono X Konkurs Recytatorski Poezji i Prozy Karola Wojtyły – Jana Pawła II „Słowo – dar i tajemnica”, a w południe mieszkańcy miasta z kwiatami i zniczami przybyli pod pomnik Papieża Polaka, by tu pomodlić się modlitwą „Anioł Pański” i zapalić symboliczne światełka czci i pamięci. Uczniowie SP nr 11 przedstawili również krótki program artystyczny poświęcony patronowi swojej szkoły. – Dziś naszymi myślami i sercami wracamy do tego, co miało miejsce 16 października 1978 r. To wydarzenie zmieniło bieg dziejów świata, naszą ojczyznę i cały Kościół. Będąc „pielgrzymem świata”, bo tak trzeba dziś powiedzieć o bł. Janie Pawle II, Ojciec Święty starał się zmieniać ludzi, prowadzić ich ku dobremu. Za to wszystko jesteśmy mu dziś ogromnie wdzięczni – mówił ks. prałat Kazimierz Niemirka. – To wielkie szczęście, że dziś możemy mówić, iż mieliśmy „swojego” ukochanego papieża. Takiego, który po prostu kochał ludzi. A miliony wiernych uwielbiały jego – podkreśliła wiceprezydent Anna Sochacka.

Biała Podlaska

Mieszkańcy Białej Podlaskiej również uczcili ten szczególny dla Polaków dzień. Przed południem zgromadzone pod pomnikiem bł. Jana Pawła II poczty sztandarowe ze szkół i instytucji oraz delegacje samorządowe złożyły symboliczne wiązanki. Prezydent Andrzej Czapski zwrócił uwagę zebranych na olbrzymi wpływ pontyfikatu Jana Pawła II na losy całego narodu. Jak zaznaczył włodarz miasta, nauka i przesłanie, jakie niósł Ojciec Święty, zawsze pozostaną w naszych sercach i pamięci. Na zakończenie na przykościelnym placu rozbrzmiały dźwięki ulubionej papieskiej „Barki”.

Co jeszcze przed nami?

Warto dodać, że do końca października w Siedlcach prezentowana będzie wystawa książek Miejskiej Biblioteki Publicznej ph. „Jan Paweł II – Papież Rodzin”, zaś w niedzielę, 21 października, o 17.00 w Sali Białej z montażem słowno-muzycznym „Janie Pawle II – dziękujemy za Twoją obecność w Siedlcach” zaprezentuje się Klub Seniora „Zdrowie”.

GU