Kultura
Źródło: J
Źródło: J

Pisarze amatorzy poszukiwani!

Rusza Klub Literacki „Prozak Siedlce”. Będzie skupiać autorów prozy niezależnie od wieku, doświadczenia, zainteresowań literackich czy dorobku.

Na pomysł stworzenia klubu wpadł dziennikarz Bartosz Szumowski, który pierwsze opowiadania zaczął pisać już jako licealista. - Wtedy też przekonałem się, że przyjemność daje mi nie tylko ich tworzenie, ale też pokazywanie innym, a już najbardziej podoba mi się wymiana doświadczeń z ludźmi, których też kręci pisanie - zdradza. Niestety, pasja, jak przyznaje dziennikarz, przygasła, ustępując miejsca pracy zawodowej. - Kilka lat temu wróciłem do pisania prozy, a razem z nią do szukania podobnych do mnie „wariatów”. Zorientowałem się jednak, że choć mamy w Siedlcach kilka grup poetyckich, brakuje takiej dla autorów opowiadań czy powieści. I tak narodziła się idea Klubu Literackiego „Prozak Siedlce” - podkreśla B. Szumowski.

Spotkania mają odbywać się dwa razy w miesiącu. – Ale wszystko zależy od uczestników – zaznacza pomysłodawca klubu. Warsztaty składać się będą z trzech części. – Pierwsza to wykłady na tematy związane z tworzeniem prozy, np. jak napisać dobry dialog albo czy autor musi mieć gotowy plan akcji. Kolejną będą ćwiczenia: „podglądanie” fragmentów prozy uznanych autorów i sprawdzanie nabytych umiejętności w praktyce – mówi B. Szumowski. Każde spotkanie ma kończyć omawianie tekstów napisanych przez członków klubu. – Jako pomysłodawca całości chciałbym być moderatorem tych spotkań, ale w żadnym wypadku autorytetem czy mistrzem – zaznacza dziennikarz, podkreślając, że zależy mu na udziale w części praktycznej na prawach równych z pozostałymi uczestnikami.

 

Publikacje i wizyty literatów?

Klub będzie otwarty dla autorów opowiadań, nowel lub powieści, niezależnie od wieku, doświadczenia, zainteresowań literackich czy dorobku. – Czyli wszystkich, którzy już piszą prozę i chcą doskonalić swój warsztat – precyzuje B. Szumowski, dodając, iż nie chce, by klub był zamkniętym kręgiem. – Wstąpić do niego będzie można w każdej chwili, nie trzeba też spełniać jakichkolwiek warunków, poza zamiłowaniem do pisania prozy – wyjaśnia dziennikarz.

Klubowicze będą też mieli wpływ na to, co dalej będzie się dziać z „Prozakiem”. – Na przykład, czy grupa stworzy jakieś publikacje albo czy będzie zapraszać na spotkania zawodowych literatów – zdradza inicjator klubu.

 

Inauguracja w marcu

Miejscem spotkań będzie Miejska Biblioteka Publiczna. – Siedlecka książnica od lat plasuje się w ogólnopolskich rankingach czytelnictwa. Jestem przekonany, że wśród ludzi, którzy wypożyczają tu książki, jest wielu co najmniej podejmujących próby literackie – tłumaczy wybór lokalizacji B. Szumowski

Spotkanie inauguracyjne grupy odbędzie się w sobotę 9 marca w Saloniku Literackim MBP (ul. Piłsudskiego 5), o 12.00. Więcej informacji na: FB Prozak Siedlce oraz pod adresem prozak.siedlce@gmail.com.

HAH