Rozmaitości
Źródło: Archiwum Caritas Diecezji Siedleckiej
Źródło: Archiwum Caritas Diecezji Siedleckiej

Pomagając, doświadczają radości

Skromne życie oparte na miłości, a nie konsumpcji, daje poczucie spełnienia. Odkrywają to wolontariusze skupieni wokół Caritas Diecezji Siedleckiej.

W tym roku Konferencja Episkopatu Polski, w związku z rozpoczynającym się 28 kwietnia Tygodniem Miłosierdzia, zwraca uwagę na szczególną rolę wolontariatu w posłudze. Niedziela Miłosierdzia Bożego jest równocześnie patronalnym świętem Caritas. Każdego roku Caritas Diecezji Siedleckiej, a więc pracownicy placówek przez nią prowadzonych oraz wolontariusze Parafialnych Zespołów Caritas i Szkolnych Kół Caritas, dziękują za dar Bożego miłosierdzia, istniejące i powstające dzieła, ofiarodawców oraz ludzi dobrej woli współpracujących i wspierających akcje charytatywne. To także czas szczególnej modlitwy w intencji ubogich, chorych, niepełnosprawnych, bezdomnych, samotnych i starszych. Wolontariusze pomagają ze względu na wiarę w Jezusa Chrystusa, bo Jemu chcą w ten sposób służyć.

„Caritas nie jest dla Kościoła rodzajem opieki społecznej, którą można by powierzyć komu innemu, ale należy do jego natury, jest niezbywalnym wyrazem jego istoty. Kościół, mając to na uwadze, od początku prowadzi działalność charytatywną, której celem jest niesienie pomocy potrzebującym” – czytamy w liście KEP. 

 

Pomagają także dzieci
Wolontariat to dobrowolne, świadome i bezpłatne działanie na rzecz innych, które wykracza poza więzi rodzinne, koleżeńskie i przyjacielskie. Misją wolontariusza jest angażowanie się w zmienianie świata, rozwój społeczny, a przede wszystkim wspieranie najsłabszych i wykluczonych. W Caritas Diecezji Siedleckiej działają trzy centra wolontariatu: w Siedlcach, Białej Podlaskiej i Parczewie. Tworzą je osoby w różnym wieku, pełne miłości, radości i pasji.
Miłości najpełniej uczy bezinteresowna pomoc innym ludziom. Liderzy dzieł miłosierdzia jako osoby uczciwe, żyjące według chrześcijańskich zasad i zdolne do gromadzenia wokół siebie innych, pomagają zmieniać świat. Dlatego ważne jest, aby miłość chrześcijańską kształtować od najmłodszych lat. W Białej Podlaskiej powstało I Przedszkolne Koło Caritas Diecezji Siedleckiej. Działa ono w Przedszkolu Samorządowym nr 14 przy ul. Łukaszyńskiej 34. – Dzieci wraz z rodzicami przyjęły pomysł z wielkim entuzjazmem i już w pierwszych dniach do koła przystąpiło ponad 80 przedszkolaków – podkreśla Monika Rybaczewska, diecezjalny koordynator ds. wolontariatu Caritas Diecezji Siedleckiej.
Koło jest organizacją dziecięcą wspieraną przez rodziców i opiekunów, działającą na terenie przedszkola pod nadzorem dyrekcji, włączającą się na zasadzie wolontariatu w działalność charytatywną prowadzoną przez Caritas Diecezji Siedleckiej. Kierująca placówką Anna Baczkowska przyznaje, że zainteresowanie przedszkolaków przerosło jej najśmielsze oczekiwania. – Wybór nie był przypadkowy – dodaje M. Rybaczewska. – Dyrekcja, wyjątkowo wyczulona na rozwój dzieci, nie chce realizować tylko podstawy programowej. Dzieciom trzeba dać dobry przykład, pokazać miejsca, w których mogą pomóc innym. Przedszkole myśli m.in. o nawiązaniu współpracy z powstającym w diecezji hospicjum domowym dla dzieci – tłumaczy.

 

Musimy gromadzić mniej rzeczy

W filmie „Papież Franciszek – człowiek, który dotrzymuje słowa” mała dziewczynka pyta papieża: dlaczego Ty, Franciszku, zrezygnowałeś z papieskich bogactw, z luksusowego apartamentu i wielkiego samochodu, a zamiast tego wolisz małe mieszkanko w okolicy, a nawet jeździsz autobusem dla biskupów? Dlaczego wyrzekłeś się bogactw? 
Papież odpowiada: „W naszych czasach widać ogromną biedę na świecie i to jest skandal. W świecie, gdzie mamy wiele bogactw, środków, które mogłyby wykarmić wszystkich, to niezrozumiałe, jak może być tyle dzieci głodnych, bez wykształcenia, tylu biednych! Dzisiejsza bieda jest oburzająca! Wszyscy musimy się zastanowić, czy nie możemy być trochę biedniejsi. To coś, co wszyscy musimy robić: gromadzić mniej rzeczy. Oświadczyłem, że bardzo pragnę Kościoła dla  biednych. Jezus w Ewangelii  mówi nam, że nikt nie może służyć dwóm Panom. Albo służymy Bogu, albo bogactwu. Jak długo Kościół będzie pokładał nadzieję w bogactwie, Jezusa w nim nie będzie. Ubóstwo jest głównym elementem Ewangelii.”
Dlatego teraz, kiedy dzieci prowadzą zbiórki żywności, zwracają naszą uwagę na ubogich. To one dają świadectwo, uczą dorosłych, że warto się dzielić, warto tracić, by zyskać. Jeszcze w maju powstaną kolejne Przedszkolne Koła Caritas w Żelechowie i Białej Podlaskiej. Niedługo rozpocznie swoją działalność także pierwsze w diecezji siedleckiej Akademickie Koło Caritas przy AWF w Białej Podlaskiej.

 

Wiek nie stanowi granicy
Wolontariusze w każdym wieku prowadzą zbiórki żywności na rzecz ubogich, odwiedzają chorych i niepełnosprawnych, zbierają pieniądze na rzecz poszkodowanych wskutek zdarzeń losowych, jak pożar czy powódź. To oni wspierają podopiecznych hospicjów i domów dziecka, troszczą się o osoby starsze i samotne. Są obecni podczas dużych akcji ogólnopolskich, ale również podczas lokalnych wydarzeń o charakterze społecznym. Włączają się także w programy wykraczające poza granice Polski. Wolontariat w Kościele przybiera formę zorganizowanego i aktywnego uczestnictwa w życiu parafialnym. Równolegle do tego zjawiska rozwijają się liczne stowarzyszenia, fundacje i ruchy, które prowadzą działalność charytatywną, religijną, kulturową, oświatową czy sportową. W kontekście posługi osobom najbiedniejszym, bezdomnym, chorym i dotkniętym innymi przeciwnościami życiowymi na szczególną uwagę zasługuje działalność wolontariuszy zrzeszonych w Parafialnych Zespołach Caritas, Szkolnych Kołach Caritas oraz Centrach Wolontariatu i w grupach wspierających placówki charytatywne.

 

Trzy obszary
Wolontariat w Centrum Wolontariatu można podzielić na trzy obszary. Są to: projekt „Po domach”, „W organizacji” oraz wolontariat akcyjny. Wolontariusze uczestniczący w projekcie „Po domach” angażują się na rzecz dzieci, osób starszych, chorych, samotnych, niepełnosprawnych, niezaradnych życiowo. Pomagają bezpośrednio w domach osób potrzebujących, m.in. udzielając korepetycji, robiąc zakupy, opiekując się dziećmi.
Projekt „W organizacji” skupia wolontariuszy, którzy udzielają się m.in. w świetlicach dla dzieci, w domu dziecka, w Wiosce Dziecięcej, w hospicjum. Celem działania jest promocja idei wolontariatu w instytucjach społecznych, organizacjach pozarządowych itp.
Wolontariat akcyjny wiąże się z wydarzeniami i działaniami, w które włącza się Centrum Wolontariatu. Są to m.in. zbiórki żywności, koncerty charytatywne czy przygotowanie paczek świątecznych. Wolontariusze pomagają też w realizacji Wakacyjnej Akcji Caritas, Marszu dla Życia i Rodziny itp.


POTRZEBUJESZ POMOCY?

Jeśli uczysz się w szkole i nie radzisz sobie z nauką – zgłoś się do nas!
Jeśli jesteś osobą w podeszłym wieku i potrzebujesz towarzystwa, pomocy w zakupach czy porządkach w domu – czekamy na ciebie!
Jeśli jesteś chory, niepełnosprawny, samotny – daj nam znać!
Jesteś spragniony ciepła i zrozumienia – powiedz o tym!
W wolontariacie otrzymasz konkretną pomoc i dobre słowo.

 

Agnieszka Pasztor – Caritas Diecezji Siedleckiej