Aktualności
Propozycja dla rodzin

Propozycja dla rodzin

W diecezji siedleckiej ruszy kolejna edycja Rekolekcji Zawierzenia Rodzin Jezusowi przez ręce Maryi.

Będzie można w nich uczestniczyć za pomocą naszych mediów.

Rekolekcje potrwają 33 dni. Rozpoczną się 4 kwietnia, a zakończą 6 maja, w przeddzień Diecezjalnej Pielgrzymki Rodzin do Parczewa.

– Obecna edycja jest kontynuacją rekolekcji, które zorganizowaliśmy w parczewskim sanktuarium w 2020 r. Wtedy miały nieco inną formę, bo trwały pół roku. Nasze spotkania odbywały się w pierwsze soboty. Na zakończenie swoje rodziny zawierzyło Jezusowi ponad 200 osób. W rekolekcjach wzięły udział osoby z naszej parafii i okolic. Najbliższa edycja adresowana jest do rodzin z całej diecezji siedleckiej – mówi ks. Grzegorz Suwała, diecezjalny duszpasterz zawierzonych.

Zapowiada, że rozważania pomocne w przeżyciu tych 33-dniowych ćwiczeń duchowych będą emitowane codziennie w Katolickim Radiu Podlasie, na Faro TV, na Twitterze oraz na Facebooku (na profilach: Diecezja Siedlecka, Zawierzeni Jezusowi w Maryi, Duszpasterstwo Rodzin Diecezji Siedleckiej). W przygotowywanie tych treści włączyło się duszpasterstwo rodzin naszej diecezji.

 

O małżeństwie i rodzinie

– Nasze rekolekcje stanowią pewne novum. My chcieliśmy powrócić do źródła, czyli do treści stworzonych przez św. Ludwika Marię de Montforta. Zbudowaliśmy je na zaproponowanych przez niego czterech najważniejszych punktach. Są nimi: wyrzeczenie się świata, poznanie samego siebie, poznanie Matki Bożej i poznanie Pana Jezusa. W podejmowaniu poszczególnych tematów będziemy posiłkować się także dokumentami Kościoła i nauczaniem świętych. Treści zostaną dopasowane do życia małżeńskiego i rodzinnego. Wszystko to w duchu wyżej wspomnianych punktów, bo chcemy pozostać wierni formule św. Ludwika – tłumaczy ks. Grzegorz.

Zaznacza, że w czasie rekolekcji uczestnicy będą zachęcani do tego, by – w miarę możliwości – przez wszystkie dni uczestniczyć w Mszy św., trwać w łasce uświęcającej i spotykać się na rodzinnej modlitwie pacierzem czy dziesiątkiem Różańca.

 

Dla pogubionych i w kryzysie

– Oczywiście, nie będzie to jakimś twardym warunkiem, bo zdajemy sobie sprawę z tego, co dziś dzieje się w wielu małżeństwach i rodzinach. Wiele z nich rozpada się i nie ma w nich szans choćby na wspólny udział w niedzielnej Mszy czy w domowej modlitwie. Dlatego tym bardziej zapraszamy na rekolekcje nie tylko całe rodziny, ale też pojedyncze osoby, które chcą zwierzyć własną rodzinę w kryzysie i swoich bliskich dotkniętych niewiarą, odwracających się od Kościoła i rezygnujących z życia sakramentalnego. Zachęcamy, by matki i ojcowie zawierzali najbliższe sobie osoby, szczególnie te, które się duchowo pogubiły. Zapraszamy tych, których życie małżeńskie i rodzinne przysłowiowo się rozsypuje, którzy doświadczają różnych trudności i kłopotów – zachęca duszpasterz zawierzonych.

 

Konkretna formacja

Rekolekcje zakończą się wspólnym złożeniem aktu zawierzenia Jezusowi przez ręce Maryi.

– Stanie się to podczas pielgrzymki rodzin w Parczewie, na koniec Mszy św. celebrowanej przed przewodnictwem biskupa. Te rekolekcje są kolejnym krokiem w naszej zwierzeniowej drodze, bo wielu z nas przeżyło już osobiste rekolekcje zawierzenia. Ufam, że ci, którzy podejmą Rekolekcje Zawierzenia Rodzin, a jeszcze nie spotkały się z taką formą, zdecydują się też na indywidualne zawierzenie siebie – zaznacza ks. G. Suwała.

Zapraszając do udziału w tej inicjatywie, przypomina, że osoby zawierzone mogą liczyć na kontynuację formacji w duchu św. Ludwika. – Spotykamy się w pierwsze soboty, a także w rejonach na dniach skupienia i na dorocznej pielgrzymce. Zapraszamy do trwania w zawierzeniu – zachęca duszpasterz.

AWAW