Diecezja

Przed Diecezjalną Pielgrzymką Dziadków i Teściów

Rozmowa z diecezjalnym duszpasterzem rodzin ks. Jakubem Kozakiem

W tym roku już po raz piąty będziemy obchodzili Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych ustanowiony przez papieża Franciszka. Koniec lipca jest datą nieprzypadkową, nawiązuje ona do liturgicznego wspomnienia rodziców Maryi, które Kościół obchodzi 26 lipca. Czy święci Anna i Joachim mogą być wzorem godnego przeżywania starości?

Imiona rodziców Najświętszej Maryi Panny przekazuje nam Tradycja Kościoła. Dzięki temu łatwiej zrozumieć, że życie Jezusa i Świętej Rodziny było takie samo jak życie każdego człowieka.

To życie z rodowodem i historią rodzinną, którą każdy z nas nosi w sobie. Jest to życie kształtowane przez pokolenia, z wartościami przekazywanymi i pielęgnowanymi przez lata. To także historia pokonywania trudności i uczenia się zaufania Panu Bogu.

Cicha obecność rodziców Maryi w historii zbawienia stanowi wzór przeżywania nie tylko starości, ale każdego etapu życia. Święci Anna i Joachim uczą nas, że każdy dzień ma znaczenie, każdy trud jest wartościowy, a życie człowieka to ciągłe dojrzewanie, którego szczytem jest świętość. Starość nie jest więc porażką, lecz przedsionkiem świętości.

 

Tematem tegorocznego Światowego Dnia Dziadków i Osób Starszych są słowa: „Błogosławiony, kto nie stracił nadziei”. Nadzieja wydaje się słowem kluczem do poczucia szczęścia w tym wieku, a – niestety – ten etap życia wydaje się opatrzony piętnem jej braku…

Współczesne koncepcje życia często utożsamiają szczęście z sukcesem zawodowym, sprawnością fizyczną i idealną urodą. Jednocześnie nie radzą sobie z wyzwaniami związanymi ze słabością i upływem czasu. ...

LI

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł