Diecezja
Źródło: JAKUB GAŁACHOWSKI
Źródło: JAKUB GAŁACHOWSKI

(Przed)wigilijna inicjatywa

21 grudnia, w ostatnią niedzielę przed tegorocznymi świętami Bożego Narodzenia, mieszkańcy Siedlec zebrali się w centrum miasta, by wspólnie podzielić się opłatkiem.

Spotkanie, nad którym honorowy patronat sprawowali ordynariusz siedlecki bp Zbigniew Kiernikowski oraz prezydent Wojciech Kudelski, zorganizowane zostało przez Miasto Siedlce oraz fundację Pro-Bono. Wśród zebranych na placu gen. Władysława Sikorskiego byli przedstawiciele władz kościelnych i samorządowych, reprezentanci harcerstwa, wolontariusze oraz główni adresaci przedsięwzięcia, czyli licznie zgromadzeni mieszkańcy miasta.

Cześć oficjalną spotkania zainaugurowały przemówienia. Po nich goście wysłuchali Słowa Bożego, duszpasterskiej nauki siedleckiego biskupa oraz życzeń skierowanych do zebranych. –  Życzę, by to spotkanie umacniało nas w poczuciu wspólnoty, która rodzi się między ludźmi wolnymi. Ludźmi, którzy nie muszą się lękać, bo mają odniesienie przez wiarę do Zbawiciela, który przeszedł lęk przed krzyżem i dał nam nadzieję życia w Zmartwychwstaniu – mówił bp Kiernikowski.

Następnie uczestnicy przy dźwiękach piosenki „Wigilijny Wieczór”, która tego dnia miała swoją miejską premierę, podzielili się opłatkiem. Harcerze ZHP obdarowali mieszkańców miasta  Światełkiem Pokoju, na placu stanęła stajenka betlejemska, a ogniska przygotowane przez środowiska harcerskie podsycały gorące nastroje.

Spotkanie opłatkowe zakończyło wspólne śpiewanie kolęd i pastorałek, wykonywanych przez uczniów siedleckich szkół, scholę „Światełko” z parafii św. Józefa w Siedlcach, grupę „A propos” oraz zespołu młodzieżowego „Słoneczko” z Borysowa na Białorusi. Ciepłe dźwięki, a także serwowane podczas spotkania gorące potrawy wigilijne, ogrzały nieprzyjemną aurę i przyczyniły się do rodzinnej, świątecznej atmosfery.

Iwona Zduniak-Urban