Kultura
Źródło: MS
Źródło: MS

Przepytani i odnotowani

17 grudnia w Muzeum Regionalnym odbyła się promocja „Trzeciego notesu prasowego”. Jest to zbiór 22 wywiadów publikowanych zarówno na łamach „Echa Katolickiego”, jak i tych, które czytelnicy przeczytają wyłącznie w książce.

Koktajl siedlecko-lubelsko-warszawski – tak o swojej nowej książce mówi Włodzimierz Korolczuk.

17 grudnia w Muzeum Regionalnym odbyła się promocja „Trzeciego notesu prasowego”. Jest to zbiór 22 wywiadów publikowanych zarówno na łamach „Echa Katolickiego”, jak i tych, które czytelnicy przeczytają wyłącznie w książce. Wśród przepytywanych przez Korolczuka znaleźli się wybitni twórcy kultury oraz przedstawiciele instytucji społecznych. Spośród bardziej znanych warto wymienić choćby: Julię Hartwig, Ernesta Brylla czy Jacka Dehnela, a z siedleckiego podwórka Eugeniusza Kasjanowicza oraz Mirosława Zdrodowskiego.

Większość rozmów dotyczy dość wąskich tematów, co powoduje, że są one zarezerwowane dla specjalistycznej  grupy odbiorców. Jedno jest pewne, autorowi nie można odmówić dobrego zorientowania w świecie literatury, zwłaszcza współczesnej. Nie powinno to dziwić, wszakże Korolczuk, absolwent polonistyki, przez wiele lat pracował w Ludowej Spółdzielni Wydawniczej, a także był redaktorem Redakcji Wydawnictw Biblioteki Narodowej. Nie oznacza to jednak, że boi się pytać także o sprawy bardziej przyziemne, choćby życie prywatne. W roli dziennikarza autor jawi się niczym kameleon – raz jest cierpliwy i pozwala wygadać się swojemu rozmówcy, dla którego stanowi tylko tło; innym razem stara się być dociekliwy i nie daje zbić się z tropu. Przekrój tematów i osób wywiadowanych w „Trzecim notesie prasowym” powoduje, że każdy znajdzie w nim coś dla siebie. Autor zdradził, że w przygotowaniu jest już kolejny „Notes”. Życzymy powodzenia!

Kinga Ochnio