Rozmowy
Źródło: ARCHIWUM
Źródło: ARCHIWUM

Rany trudno gojące się: odleżyny

Rozmowa z dr Ewą Czeczelewską, prodziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu w Collegium Mazovia Innowacyjnej Szkoły Wyższej w Siedlcach, specjalistą pielęgniarstwa onkologicznego.

Odleżyny, czyli uszkodzenie skóry i sąsiadujących z nią tkanek na skutek długotrwałego lub powtarzającego się ucisku lub tarcia, które w rezultacie powodują niedotlenienie tkanek, następnie w konsekwencji prowadzą do ich martwicy - to jeden z rodzajów szerszego problemu klinicznego, jakim są rany przewlekłe. O ile odleżyny dotyczą osób leżących, to inne rodzaje ran przewlekłych, których leczenie wymaga podobnego postępowania, występują u osób chodzących, czynnych zawodowo, a nawet u dzieci.

Opiekunowie osób przewlekle chorych wcześniej czy później muszą zmierzyć się z problemem odleżyn u swego podopiecznego. Czym jest odleżyna z medycznego punktu widzenia? Czy dotyczy tylko osób leżących?

Odleżyny, czyli uszkodzenie skóry i sąsiadujących z nią tkanek na skutek długotrwałego lub powtarzającego się ucisku lub tarcia, które w rezultacie powodują niedotlenienie tkanek, następnie w konsekwencji prowadzą do ich martwicy – to jeden z rodzajów szerszego problemu klinicznego, jakim są rany przewlekłe. O ile odleżyny dotyczą osób leżących, to inne rodzaje ran przewlekłych, których leczenie wymaga podobnego postępowania, występują u osób chodzących, czynnych zawodowo, a nawet u dzieci. Mowa tu o różnego rodzaju owrzodzeniach, np. żylnych, cukrzycowych, ranach powstałych na skutek choroby reumatycznej, nowotworowej, pourazowej, włącznie z ranami pooperacyjnymi czy oparzeniami. Jak widać, rany przewlekłe, w tym odleżyny, powstają w wyniku różnorakich przyczyn zewnętrznych i wewnętrznych, goją się długo, na ogół powyżej sześciu tygodni, a często ich całkowite wygojenie jest niemożliwe. ...

LA

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł