Senior w świecie technologii
Dzisiejsi seniorzy nie dorastali w czasie cyfrowej rewolucji, wielu z nich dopiero w dojrzałym wieku miało okazję poznać możliwości komputerów, smartfonów czy inteligentnych urządzeń domowych. To, co młodym przychodzi z łatwością, bo jest ich codziennością od najmłodszych lat, a nawet urodzenia, dla seniora może być wyzwaniem. Jednak od nich zależy, czy je podejmą. Z pomocą przychodzą rozmaite kursy komputerowe, organizowane w wielu miejscowościach regionu. Często pomagają też wnuki, które są pierwszym łącznikiem starszych osób z cyfrowym światem. - Mam laptop od dwóch lat, jednak kiedy wyskoczy jakieś okienko, od razu dzwonię do wnuka - przyznaje pani Zofia z Białej Podlaskiej, zauważając ze śmiechem, że zawsze jej pomaga, choć ona nie zawsze to rozumie. - Dlatego przymierzam się do udziału w kursie, żeby nauczyć się raz na zawsze i nie zawracać mu głowy. No dobrze, może zwracać mniej - dodaje.
Wiele starszych osób o pomoc prosi członków rodziny: czy to w opłaceniu rachunków, bo taniej, lub aktualizacji systemu, bo nie wiedzą, czy na pewno trzeba. A kto nie ma pod ręką najbliższych, zdaje się na sąsiadów lub przypadkowe osoby: w sklepie, domu kultury. – Rzeczywiście, zdarzały się sytuacje, że osoby korzystające z zajęć w ośrodku kultury prosiły o pomoc np. w obsłudze telefonu czy podczas korzystania z internetu – przyznaje Łukasz Wawryniuk, dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Mordach. – Dlatego z myślą o nich i ich potrzebach prowadziliśmy warsztaty komputerowe, które zostały zakończone egzaminem i międzynarodowym certyfikatem – zauważa.
Także niektóre sklepy poszerzają swoja ofertę i przy zakupie sprzętu proponują jego uruchomienie lub konfigurację – właśnie z myślą o seniorach. To z uwagi także na ich potrzeby sklepy wprowadzają do swojej oferty możliwość robienia zakupów przez telefon czy internet. Jeden z nich działa w Białej Podlaskiej, a jego właściciel Wiesław Rabczuk przyznaje, że to dobry pomysł. ...
JAG