Rozmowy
Źródło: P
Źródło: P

Sercem jedności jest modlitwa

Kostomłoty są miejscem spotkań międzynarodowych. Jednym z głównych wydarzeń religijnych w naszej parafii jest odpust ku czci bł. Męczenników Podlaskich. Na uroczystości przyjeżdżają do nas grekokatolicy obrządku bizantyjsko-ukraińskiego i bizantyjsko-białoruskiego oraz rzymskokatolicy z okolicznych miejscowości.

Kostomłoty od lat są miejscem spotkań ekumenicznych.

Kostomłoty na co dzień żyją ideą jedności. Dzięki unii brzeskiej zawartej w 1596 r. są żywym przykładem ekumenizmu. Kilkaset lat temu osiem odłączonych biskupstw wróciło do jednego Kościoła. Rządy carskie, a potem polityka stalinowska doprowadziły do tego, że w Polsce została tylko jedna parafia neounicka w Kostomłotach. Obecnie nasza wspólnota liczy 130 osób. Bardzo często mówimy o jedności i modlimy się o nią. Same słowa jednak nie wystarczą, potrzebne są konkretne czyny. W miejscowości żyją także nasi bracia prawosławni. Spotykamy się z nimi na co dzień. Naszym głównym zadaniem jest budowanie jedności między sobą. Społeczność, w której żyjemy, jest bardzo różnorodna, ale to nie oznacza, że musimy się wzajemnie zwalczać.

Kostomłoty są miejscem spotkań międzynarodowych. Jednym z głównych wydarzeń religijnych w naszej parafii jest odpust ku czci bł. Męczenników Podlaskich. Na uroczystości przyjeżdżają do nas grekokatolicy obrządku bizantyjsko-ukraińskiego i bizantyjsko-białoruskiego oraz rzymskokatolicy z okolicznych miejscowości. Odpust świętujemy w czerwcu, a uroczystości trwają trzy dni. Najpierw idziemy w pieszej pielgrzymce jedności z Kostomłotów do Pratulina. Tam bierzemy udział w uroczystej liturgii. W obchodach licznie uczestniczą młodzi, którzy pomimo różnicy języków i trudnej historii razem idą i modlą się. Należy pamiętać o przeszłości, ale my budujemy przyszłość. ...

Agnieszka Wawryniuk

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł