Stare w nowym
„Etnoprojekt” to nazwa warsztatów dla projektantów z Polski i Białorusi. Są one organizowane przez warszawskie Stowarzyszenie Pracownia Etnograficzna. Inicjatywa miała już trzy edycje. Jaka przyświeca jej idea?
– Grupa, która bierze udział w warsztatach, odwiedza Białoruś i Polskę. Podczas wyjazdów młodzi artyści zaglądają nie tylko do muzeów; zwiedzają zagrody i wsie, spotykają się także z lokalnymi twórcami – tłumaczy Agnieszka Mikszta, etnograf z Muzeum Południowego Podlasia. – W ubiegłym roku odwiedzili również nasze muzeum. Podczas takich wyjazdów projektanci zapoznają się z kulturą tradycyjną, krajobrazem kulturowym charakterystycznym dla Polski i Białorusi, z tym, co materialne i niematerialne. Potem swoje spostrzeżenia wykorzystują we współczesnych projektach. Tworzą nowe przedmioty i propozycje dla człowieka żyjącego w XXI w. W swoich projektach dosyć często wykorzystują np. motyw tradycyjnej wycinanki, elementy zdobnictwa i hafty – dodaje.
Czekamy na realizację
Pani etnograf potwierdza, że propozycje artystów biorących udział w „Etnoprojekcie” są bardzo różnorodne. Uczestnicy warsztatów wykorzystują ludowe inspiracje w tworzeniu zabawek, elementów wyposażenia wnętrz czy w budownictwie. Chętnie sięgają również do dawnych form życia społecznego. Ich pomysły sprawiają, że elementy wywodzące się z kultury tradycyjnej zaczynają żyć nowym życiem i, co najważniejsze, nie trafiają do lamusa.
– Jak na razie prawie wszystkie pomysły młodych artystów pozostają w fazie projektów. Myślę, że ich propozycje byłby czymś atrakcyjnym np. dla lokalnych przedsiębiorców – twierdzi A. Mikszta.
Lampa-bocian i lampa-piec
Polscy i białoruscy projektanci wymyślili m.in. bujany mebel będący połączeniem kołyski dla dziecka z krzesełkami dla rodziców, przypominającą dawny piec lampę zdobioną motywami z wycinanek oraz fotel z elementami tradycyjnego haftu polskiego. W głowach projektantów narodził się także pomysł aplikacji na tablety służącej do nauki tańców ludowych, kawalerki nawiązującej do jednoizbowej chaty z początku XX w. i firanek wycinanych… sprayem (podobnych do papierowych firaneczek tworzonych z szablonu). Na uwagę zasługują również lampa-bocian, fryzury inspirowane białoruskim haftem ornamentalnym i klamka drzwiowa, zdobiona motywami z białoruskiego rusznika (ręcznika). Wystawa „Etnoprojekt” gości w Muzeum Południowego Podlasia od kwietnia.
Agnieszka Wawryniuk