Kultura
Źródło: Galeria Kotłownia/facebook
Źródło: Galeria Kotłownia/facebook

Strasznie… i radośnie

W piątek 4 czerwca w Galerii Kotłownia w Garwolinie odbył się wernisaż wystawy prac Emilii Dziubak, ilustratorki książek dla dzieci takich jak: „Rok w lesie”, „Pożyczalscy”, „Proszę mnie przytulić”, „Gratka dla niejadka”.

Ekspozycję przygotowano z okazji Dnia Dziecka, dlatego w galerii tłumnie zjawili się najmłodsi wielbiciele talentu artystki. Na wystawę składa się 30 ilustracji z książki pt. „Horror”. Choć jej tytuł przynosi skojarzenia mroczne i niekoniecznie związane z dziećmi, jest bardzo przewrotny. W rzeczywistości pracę dotyczą konwencji jedzenia warzyw i owoców. Owszem, mogą przyprawić o dreszczyk na plecach, ale nie ze strachu, a z radości, że w taki sposób można pokazać tak prozaiczny temat. „Soczystość” historii urywanych słonecznikom głów, ćwiartowanych bananów i obdzieranych ze skóry cukinii zamknięta w mrocznych, niezwykle pomysłowych i uroczo nastrojowych ilustracjach E. Dziubak z pewnością zadziwi dzieci i dorosłych. Horror warzyw i owoców to tak naprawdę obrazy na wskroś dziecięce. Kto inny jak nie najmłodsi właśnie są w stanie w mechanicznych, codziennych rytuałach kuchennych dostrzec dramatyzm wydarzeń? Kto inny, jeśli nie dziecko - nie weźmie jednocześnie tych przygód jako żartu i zabawy?

„Krwiste” obrazy bynajmniej nie zniechęcają do jedzenia, ale pozwolą tworzyć w głowie nowe światy i nową wrażliwość.

 

Wernisaż na otwarcie

– Sami do końca nie możemy w to uwierzyć. Udało się! Prace E. Dziubak, jednej z najbardziej popularnych i lubianych ilustratorek książek dziecięcych, zawisły w Galerii Kotłownia. Dodatkowo jeszcze autorka była obecna podczas wernisażu. Sama opowiadała o swoich dziełach. Po kilku miesiącach przerwy spowodowanej pandemią otwarcie nowej, tak wspaniałej wystawy jest dla nas wielką radością – mówi Luiza Kondej, kustosz galerii.

 

Po raz pierwszy „Horror”

Sama autorka zaś podkreśla, że to był naprawdę świetny wernisaż. – Po pierwsze, dlatego że po raz pierwszy miałam okazję wystawić ilustracje z książki „Horror” Madleny Szeligi. A prace te nie należą do najłatwiejszych. Po drugie, wystawę organizowała moja serdeczna koleżanka ze szkoły średniej L. Kondej. Fajnie było się spotkać po 23 latach w tak strasznej sprawie. Dziękuję wszystkim, którzy przyszli na wernisaż i zechcieli się przywitać oraz zobaczyć moje prace – podkreśla E. Dziubak.

Wystawę można oglądać do 2 lipca. Wstęp na nią jest bezpłatny. Galeria czynna jest w godzinach pracy Centrum Sportu i Kultury.


Emilia Dziubak

Autorka i ilustratorka książek dla dzieci. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Współpracuje z autorami i wydawnictwami w Polsce i za granicą. Laureatka Nagrody Literackiej m.st. Warszawy w 2014 r. Laureatka nagrody „Przecinek i Kropka” w konkursie na najlepszą książkę dziecięcą w 2016 r. Wyróżniona w 2016 r. w konkursie PTWK Najpiękniejsze Książki Roku 2015 za autorską książkę „Rok w lesie”. Laureatka nagrody „Żółta Ciżemka” w 2017 r. W 2018 r. wyróżniona w konkursie Książka Roku Polskiej Sekcji IBBY. Laureatka nagrody Soligatto 2019.

MD