Diecezja
XMW
XMW

Światło, które rozprasza mrok

Światło, którym jest Jezus, rozświetla mroki ziemi i ludzkiego życia - mówił biskup siedlecki Kazimierz Gurda podczas Eucharystii połączonej z liturgią światła i dziękczynieniem za dar życia konsekrowanego.

2 lutego Kościół przeżywa Święto Ofiarowania Pańskiego, a od 1997 r. Dzień Życia Konsekrowanego. Z tej okazji do katedry przybyli zakonnicy i zakonnice, konsekrowane wdowy, dziewice, a także członkowie instytutów świeckich z diecezji siedleckiej. Wspólnie dziękowano za ich codzienną posługę, świadectwo wiary i miłości do Kościoła Chrystusowego, a także modlono się o nowe powołania do wszystkich form życia konsekrowanego. Pierwszym punktem czwartkowego spotkania była konferencja ks. Leszka Woronieckiego SAC.

Wicerektor Wyższego Seminarium Duchownego Księży Pallotynów w Ołtarzewie przypominał niezastąpioną rolę życia konsekrowanego w misji Kościoła. – Ono jest wpisane w jego serce i wyraża najgłębiej istotę powołania chrześcijańskiego. To dar – podkreślał, dodając, iż dzisiaj próbuje się życie konsekrowane dewaluować, a nawet do niego zniechęcać. Mimo to – jak zaznaczył pallotyn – liczba tych, którzy ślubowali czystość, ubóstwo i posłuszeństwo, rośnie, ponieważ ostatnie lata przyniosły nowe formy konsekracji. – Pan zaprosił mnie, żebym był/była dla Niego. Jesteśmy konsekrowani, czyli wyjęci z przestrzeni użytku publicznego, bo Bóg powiedział: chcę cię mieć dla siebie, żebyś był/była ze mną, bym mógł cię posyłać. To właśnie piękno konsekracji – zauważył, zachęcając zgromadzonych, by nie traktowali swojego powołania jako trudu czy misji, która przerasta, ale wracali do radości wybrania. – Chcę wszystkim braciom, siostrom i sobie pogratulować tego, że jesteśmy wybrani; że nasze życie – mimo że nie dorastamy do niego i nie wszystko nam się udaje – jest piękne i potrzebne zarówno Kościołowi, jak i Panu – zaznaczył ks. L. Woroniecki.

Po konferencji był czas na adorację Najświętszego Sakramentu i modlitwę różańcową.

 

Wasze świadectwo jest potrzebne
W samo południe rozpoczęła się Msza św. pod przewodnictwem bp. K. Gurdy, który w homilii wskazał, że zapalone świecie, z jakimi przybyliśmy do kościoła, są znakiem obecności w świecie Boga, który przyszedł, by rozświetlić mroki ludzkiego życia. – Dzięki temu człowiek ma szansę, aby zrealizowało się ono w świetle, które Bóg przyniósł ludziom. Ma szansę zobaczyć siebie w Bożym świetle, w świetle Bożej prawdy – powiedział bp Gurda.
W dalszej części zwrócił uwagę, że światło Chrystusa oświeca nasze serce i rozum, pomaga nam nie zbłądzić i nie skierować się ku duchowym ciemnościom. – Odwrócenie myśli od światła Chrystusa i skierowanie ich ku ciemności oznacza rezygnację z Bożej mądrości i ograniczenie się do mądrości ludzkiej, układanie życia według własnych planów, a nie według tego, czego pragnie od nas Bóg. A przecież On po to stał się człowiekiem, by człowiek został w życie Boga wprowadzony. Błogosławiony jest ten, który ten dar przyjmie – przypomniał ksiądz biskup, a następnie zwrócił się do osób konsekrowanych. – Dziękujemy Bogu za wszystkich, którzy przyjęli powołanie, jakim ich obdarzył. Dziękujemy za to, że niosą światło Chrystusa w swoich sercach i pragną je przekazać tym, za których się modlą, z którymi pracują i się spotykają. Wasze świadectwo trwania przy Chrystusie i w Jego Kościele, a także wiary, miłości, nadziei jest ważne, konieczne i potrzebne w tym świecie – podkreślił bp Gurda.

 

Na wzór Maryi
Nawiązując do słów Ewangelii: „Oto Ten przeznaczony jest na upadek i na powstanie wielu w Izraelu i na znak, któremu sprzeciwiać się będą. A Twoją duszę miecz przeniknie, aby na jaw wyszły zamysły serc wielu”, biskup stwierdził, iż dzisiaj świat odrzuca światło Chrystusa i Kościół, robiąc wszystko, aby podważyć w sercach ludzi wierzących zaufanie do Boga. – Wielu mówi: „odchodzę od Chrystusa”, „odchodzę od Kościoła”, „pragnę być człowiekiem nowoczesnym, który swoje życie układa sobie poza Chrystusem i poza Kościołem”. Wydaje się, że słowo „nowoczesny” staje się dzisiaj przeciwieństwem słowa „Chrystusowy”. Wasze serce z powodu odejścia waszych bliskich, przyjaciół od Chrystusa i Kościoła, podobnie jak Maryję, przenika miecz boleści i cierpienia. Nie można bowiem przyjąć innej postawy niż ta, którą przyjęła Maryja wobec tych, którzy odrzucili Jej Syna. W takiej sytuacji pozostaje tylko – na wzór Matki Bożej – ofiarowanie modlitwy, cierpienia za powrót tych, którzy odchodzą – przyznał bp Gurda, przypominając, że we wspólnocie Kościoła zawsze były osoby, które ofiarowywały swoje życie, modlitwy, cierpienia za tych, którzy oddalili się od Boga i takie podejście w historii Kościoła zawsze przynosiło dobre owoce. – Dzięki naszej miłości do Chrystusa Jego światło trwa w świecie i rozprasza mroki ludzkich zagmatwanych historii. Pozwala odnaleźć drogę prawdy i życia. Niech Maryja, Matka Jezusa i Matka nasza, wyprasza nam potrzebną pomoc, abyśmy wszyscy – świeccy i duchowni – temu myśleniu i tej miłości pozostali wierni – zakończył biskup siedlecki.
Po homilii osoby konsekrowane odnowiły swoje śluby i przyrzeczenia rad ewangelicznych.
Obchody Diecezjalnego Dnia Życia Konsekrowanego zakończyła agapa w Bursie św. Stanisława Kostki.

W diecezji siedleckiej jest obecnie: ok. 300 sióstr zakonnych i 80 zakonników, 12 pobłogosławionych wdów, dwie dziewice konsekrowane, jeden pustelnik i jedna pustelnica oraz ok. 25 członków instytutów świeckich. W Skórcu Zgromadzenie Księży Marianów prowadzi nowicjat. W Siedlcach znajdują się: Dom Generalny Zgromadzenia Sióstr „Jedność” pw. Św. Teresy od Dzieciątka Jezus, Dom Prowincjalny Zgromadzenia Sióstr Służebniczek Najświętszej Maryi Panny oraz Dom Prowincjalny Sióstr Pasjonistek św. Pawła od Krzyża. W diecezji siedleckiej są także dwa klasztory kontemplacyjne: Zgromadzenia Sióstr Benedyktynek od Nieustającej Adoracji Najświętszego Sakramentu w Siedlcach oraz Sióstr Karmelitanek Bosych w Kodniu.

DY